۰
plusresetminus
يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵

چگونه یک خانه سایبری امن ایجاد کنیم؟

تقریبا در تمامی خانه ها شبکه های بی‌سیم (وای فای) وجود دارد. همه ابزار الکترونیکی از این طریق به اینترنت وصل میشوند. اکثر شبکه های بی‌سیم توسط روترهای اینترنتی و یا اکسس‌پونت‌ها کنترل می‌شوند. هر دوی این تجهیزات با انتشار سیگنالهای بی‌سیم موجب اتصال تجهیزات موجود در منزل به این سیگنال ها می‌شوند. مفهوم این جمله این است که امن کردن شبکه های بی‌سیم بخش اساسی در جهت محافظت از خانه شماست. کاریار ارقام پیشنهاد می‌کند قدمهای ذیل را برای بالا بردن امنیت آن بکار بگیرید.
چگونه یک خانه سایبری امن ایجاد کنیم؟
چندین سال پیش، ایجاد یک خانه سایبری امن کار راحتی بود. بیشتر خانه ها شامل فقط یک شبکه بی‌سیم و چندین کامپیوتر بودند.
امروز تکنولوژی بسیار پیچیده‌تر شده و در تمام بخشهای زندگی ما از گوشی های هوشمند و کنسول های بازی گرفته تا تجهیزات گرمایشی و حتی یخچال ها وارد اینترنت شده است.

در ذیل چهار قدم ساده برای ایجاد یک خانه سایبری امن را تشریح خواهیم داد:

شبکه بی‌سیم
به گزارش ایتنا تقریبا در تمامی خانه ها شبکه های بی‌سیم (وای فای) وجود دارد. همه ابزار الکترونیکی از این طریق به اینترنت وصل میشوند. اکثر شبکه های بی‌سیم توسط روترهای اینترنتی و یا اکسس‌پونت‌ها کنترل می‌شوند. هر دوی این تجهیزات با انتشار سیگنالهای بی‌سیم موجب اتصال تجهیزات موجود در منزل به این سیگنال ها می‌شوند. مفهوم این جمله این است که امن کردن شبکه های بی‌سیم بخش اساسی در جهت محافظت از خانه شماست.
کاریار ارقام پیشنهاد می‌کند قدمهای ذیل را برای بالا بردن امنیت آن بکار بگیرید.
 
* رمز عبور پیش فرض مدیر شبکه را در روتر و اکسس پوینت خود که برای کنترل شبکه بی‌سیم استفاده می‌شوند، تغییر دهید. حساب مدیریتی چیزیست که به شما اجازه پیکربندی تنظیمات را برای شبکه بی‌سیم می‌دهد.
* مطمئن شوید تنها افرادی میتوانند به شبکه بی‌سیم شما وصل شوند که به آنها اعتماد دارید. این کار با فعال کردن امینیت قوی قابل انجام است. در حال حاضر بهترین گزینه برای این کار استفاده از مکانیزمی به نام WPA2 می‌باشد. با فعال کردن این گزینه، جهت اتصال به شبکه خانگی نیاز به رمز عبور خواهد بود و به محض اتصال فعالیت های آنلاین رمزنگاری خواهند شد.
*اطمینان حاصل کنید که رمزعبوری که برای اتصال به شبکه بی‌سیم استفاده میشود یک رمز عبور قوی است و با رمز عبور مدیریت دستگاه فرق دارد. بخاطر داشته باشید که شما برای متصل کردن تجهیزات به شبکه بی‌سیم تنها یکبار این رمز را وارد می‌کنید، به این دلیل که این رمزعبور در دستگاه ها ذخیره خواهد شد.
* بسیاری از شبکه های بی‌سیم دارای قابلیتی به نام شبکه میهمان نیز هستند که برای میهمانان اجازه اتصال به اینترنت را فراهم می‌کنند، در عین حال از اتصال آنها به شبکه خانگی جلوگیری کرده و اجازه اتصال آنها به تجهیزات دیگر موجود در شبکه خانگی را نمی‌دهند. در صورتیکه نیاز دارید شبکه میهمان را اضافه کنید، مطمئن شوید که قابلیت WPA2 را فعال کرده و رمز عبوری متفاوت با رمز عبور شبکه خانگی وارد کرده‌اید.
اگر نمی‌دانید که چطور باید این کارها را انجام بدهید با شرکت سرویس دهنده خود تماس بگیرید و یا به وب سایت آنها سر بزنید. همچنین می‌توانید کتابچه راهنمایی که به همراه روتر و یا اکسس پوینت شما می‌آید را مطالعه کرده و یا به وب‌سایت شرکت سازنده آنها مراجعه کنید.

تجهیزات شما
قدم بعدی این است که بدانید چه تجهیزاتی به شبکه بی‌سیم شما متصل هستند و اطمینان حاصل کنید که همه آنها امن هستند. در گذشته با داشتن یک یا دو دستگاه کامپیوتر این کار بسیار ساده‌تر بود. ولی امروزه تقریبا هر چیزی نظیر تلفن‌های هوشمند، تلویزیون، کنسول‌های بازی، بلندگوها و یا شاید ماشین شما، قابلیت اتصال به شبکه خانگی را دارند. زمانیکه کلیه تجهیزات موجود در شبکه خانگی را شناسایی کردید، مطمئن شوید همه آنها ایمن هستند.
بهترین روش برای این کار این است که قابلیت بروزرسانی اتوماتیک را فعال کنید. حمله کنندگان سایبری دائما به دنبال ضعف های جدید در تجهیزات و سیستم عامل های مختلف می‌گردند. با فعال کردن بروزرسانی اتوماتیک، تجهیزات شما همیشه دارای اخرین نسخه از نرم افزار بوده که کار را برای ورود هکرها به آن سخت تر می‌کند.

رمز های عبور
قدم بعدی استفاده از رمزعبور قوی و منحصر بفرد برای کلیه تجهیزات و حساب‌های آنلاین است. کلمات کلیدی در اینجا عبارات «قوی» و «منحصر بفرد» هستند. آیا از استفاده از رمزهای عبور پیچیده که به سختی می‌توان آنها را حفظ کرد و یا حتی تایپ کرد خسته شده‌اید؟ بجای آن از عبارات عبور استفاده کنید. عبارات عبور نوعی رمز عبور است که از چند کلمه که به سادگی قابل حفظ کردن است تشکیل می‌شود، عبارات نظیر “ Where is my coffee ” و یا “ sunshine-doughnuts-happy-lost ” از نمونه‌های عبارات عبور است. عبارات عبور طولانی‌تر قوی تر هستند. رمز عبور منحصربفرد به معنی استفاده از رمزهای عبور متفاوت برای هر دستگاه و یا حساب آنلاین است. به این ترتیب اگر یک رمزعبور فاش شود، کلیه حسابهای دیگر و تجهیزات دیگر ایمن خواهد بود. نگران نباشید که نمیتوانید همه آن رمزهای عبور قوی و منحصربفرد را به خاطر بسپارید. برای این کار پیشنهاد می‌شود از نرم افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده کنید. مدیریت رمزعبور برنامه ویژه ای است که بصورت رمزشده و امن می‌توانید کلیه پسورد های شما را ذخیره کند.

در نهایت، اگر می‌توانید قابلیت احراز هویت چند عاملی را علی‌الخصوص برای حسابهای آنلاین خود فعال کنید. احراز هویت دوعاملی راهکاری بسیار قوی است. در این روش علاوه بر رمز عبور قدم دیگری نیز برای احراز هویت اضافه میشود. این قدم اضافه میتواند ارسال یک کد به گوشی  هوشمند شما و یا یک برنامه بر روی گوشی  هوشمند شما باشد که یک کد برای شما تولید کند. احراز هویت دوعاملی مهم‌ترین قدمی است که می‌توانید برای محافظت از حساب‌های خود بردارید و این کار آسان تر از آن چیزیست که شما تصور کنید.

پشتیبان گیری
گاهی اوقات، بدون در نظر گرفتن اینکه چقدر مراقب هستید، ممکن است هک شوید. اگر این اتفاق بیافتد، احتمالا تنها راهی که میتوانید اطلاعات شخصی خود را بازیابی کنید استفاده از پشتیبان‌های قبلی است. اطمینان حاصل کنید که بصورت مرتب از اطلاعات مهم خود پشتبان می گیرید و بررسی کنید که آن اطلاعات قابل بازیابی است. بیشتر موبایل ها قابلیت پشتیبان‌گیری اتوماتیک بر روی سیستم ابری را دارند. برای بیشتر کامپیوترها نیز ممکن است نیاز به خرید برنامه و یا سرویس‌های پشتیبان گیری داشته باشید که عموما ارزان قیمت بوده و به سادگی قابل استفاده هستند.
 
کاریار ارقام مرکز تخصصی آموزش فناوری اطلاعات

عضویت در کانال تلگرام : https://t.me/cdigit
منبع : http://blog.cdigit.com/?p=4443
تماس : 02188612979
کاریار ارقام
کد مطلب: 52097
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است