۲
plusresetminus
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۲

چگونه سفری امن داشته باشیم

ایتنا - در این مقاله شما با قدم‌های ساده‌ای که لازم است قبل از مسافرت و به منظور حفاطت از خود و داده‌های خود بردارید آشنا می‌شوید.
چگونه سفری امن داشته باشیم
هدف ما این است که به شما کمک کنیم تا بتوانید حداکثر استفاده را از تکنولوژی حتی در مسافرت ببرید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه ابزار خود را در طول مسافرت بصورت امن به اینترنت وصل کنید و از آن استفاده کنید.

بررسی
قبل از سفر
با فرض اینکه شبکه شما در خانه و یا محل کار ممکن است امن باشد باید توجه داشته باشید شبکه‌هایی که در طول مسافرت به آن وصل می‌شوید به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند. شاید شما ندانید که آیا شخص دیگری در آن شبکه هست و یا در حال انجام چه کاری است.
به گزارش ایتنا قدمهای ساده‌ای که لازم است قبل از مسافرت و به منظور حفاطت از خود و داده‌های خود بردارید به  شرح ذیل است:
به نظر کاریار ارقام؛ اطلاعات زمانی امنیت خواهند داشت که شما آنها را بهمراه نداشته باشید. برای این منظور بهتر است داده‌هایی را که نیاز نیست بهمراه تجهیزات خود داشته باشید را شناسایی و سپس آنها را حذف کنید. با این کار می‌توانید تا حد قابل توجهی اثرات مخرب ناشی از گم کردن تجهیزات، دزدی و یا توقیف آنها در گمرکات و یا مرزهای امنیتی بکاهید. درصورتیکه به مسافرت کاری می‌روید از سرپرست خود بپرسید که آیا شرکت برای مسافرت های کاری تجهیزات مختص مسافرت ارائه میدهد یا خیر
موبایل و لب‌تاپ خود را با استفاده از پسوردهای سخت قفل کنید. بدین ترتیب در صورت دزدیده و یا گم شدن تجهیزات امکان دسترسی به اطلاعات موجود در آنها وجود نخواهد داشت. علاوه بر این رمزگذاری کامل حافظه را بر روی موبایل و یا لب تاپ خود فعال نمایید. در بسیاری از تجهیزات موبایلی وقتی قفل دسترسی روی دستگاه می‌گذارید، رمزگذاری بصورت خودکار فعال میشود.
نرم افزاری بر روی دستگاه نصب کنید که در صورت گم شدن و یا دزدیده شدن آن بتوانید از راه دور آن را ردیابی کنید و یا حتی اطلاعات آن را از راه دور پاک کنید.
قبل از سفر، دستگاه‌ها ، برنامه‌ها و آنتی ویروس خود را بروز کنید و مطمئن شوید که آخرین ویرایش در حال اجراست. بسیاری از حملات بر روی دستگاه‌هایی رخ میدهند که نرم‌افزار های بروز ندارند.
از کلیه دستگاه های خود پشتیبان بگیرید. بدین ترتیب اگر در طول مسافرت اتفاقی برای آن بیافتد شما همچنان اطلاعات اصلی خود را در جای امن نگه داشته اید .
  قبل از مسافرت خارجی میبایست بررسی کنید که چه طرح خدماتی از طرف شرکت ارائه دهنده خدمات موبایایل بر روی گوشی شما فعال است. اغلب سرویس دهندگان موبایل برای استفاده از داده فرامرزی هزینه بالاتری را مطالبه می‌کنند لذا شما ممکن است بخواهید در زمان مسافرتهای برون مرزی خدمات داده را برای تلفن خود غیر فعال نمایید و یا سیم کارت محلی پیش پرداخت شده تهیه نمایید.

گم شدن / دزدیده شدن دستگاه ها
به محض اینکه مسافرت خود را شروع کردید از امنیت دستگاه‌های خود اطمینان حاصل کنید. بعنوان مثال ، به هیچ عنوان تجهیزات خود را در داخل ماشینی که به راحتی قابل دیدن است نگذارید در این صورت ممکن است افراد بزهکار پس از شکستن شیشه خودرو هر چیز با ارزشی که میبینند را بدزدند.
گرچه دزدیدن وسایل شما محتمل است ولی بر اساس تحقیقات اخیر Verizon ، احتمال اینکه مردم وسایل خود را گم کنند صد برابر بیش تر از دزدیده شدن آن است. بنابراین همیشه در طول مسافرت با بررسی مجدد مطمئن شوید که وسایل خود را فراموش نکرده‌اید .بعنوان مثال زمانیکه در فرودگاه در حال عبور از بخش امنیتی هستید و یا در حال پیاده شدن از تاکسی و یا خروج از رستوران هستید و یا در حال تحویل اتاق هتل خود هستید و یا قبل از پیاده شدن از هواپیما هستید بررسی کنید که وسایل خود را فراموش نکرده‌اید.

دسترسی به شبکه‌های بیسیم
دسترسی به اینترنت در طول مسافرت به معنی استفاده از اکسس پوینت های عمومی نظیر هتل ، کافی‌شاپ و یا فرودگاه است. استفاده از این شبکه های بیسیم عمومی دارای دو اشکال اساسی است. اولا شما نمیدانید که چه کسی آنها را راه اندازی کرده و ثانیا چه کسانی به آنها وصل هستند. به این دلیل میبایست آنها را نامطمئن دانست و حقیقت این مسئله که چرا باید قبل از مسافرت تجهیزات خود را امن کنید همین است. علاوه بر این، در شبکه بیسیم از امواج رادیویی استفاده میشود و این به این مفهوم است که افرادی در نزدیی شما بطور بالقوه قابلیت ترجمه و نظارت بر ارتباطات شما را دارند. به همین دلیل در صورتیکه از شبکه های بیسیم عمومی استفاده میکنید، میبایست حتما کلیه فعالیت های برخط شما رمزگذاری شود. بعنوان مثال زمانیکه با مرورگر خود و بصورت برخط به سای ت وصل می‌شوید مطمئن شوید که ارتباط شما رمزگزاری شده است. در این صورت می‌توانید با پیدا کردن کلمه
«HTTPS://xxx»
و یا شکل یک قفل بسته را کنار آدرس URL خود از رمزگذاری شدن آن ارتباط مطمئن شوید.علاوه بر این شما ممکن است از (VPN) Virtual Private Network استفاده کنید که قادر است کلیه فعالیت های برخط شما را رمزگذاری کند. VPN ممکن است از طرف شرکت برای شما فعال شود و یا ممکن است شما برای استفاده شخصی آن را خریداری کنید. اگر نگران هستید که نتوانید شبکه بیسیم مطمئنی را بیابید میتوانید از اینترنت گوشی هوشمند خود استقاده کنید.

هشدار: همانگونه که قبلا گفته شد استفاده از اینترنت همراه در مسافرت های فرامرزی میتواند گران باشد. لازم است هزینه ها را باشرکت ارائه دهنده خدمات بررسی کنید.

کامپیوترهای همگانی .
هرکز از کامپیوتر های همگانی  نظیر کامپیوتر های موجود در لابی هتل ها و یا کافی‌نت‌ها برای ورود به حساب ها و دسترسی به اطلاعات حساس استفاده نکنید. شما نمی دانید چه کسانی قبلا از آن کامپیوترها استفاده کردند و ممکن است عمدی و یا سهوی آنها را آلوده کرده باشند. در صورت امکان تنها از دستگاههایی استفاده کنید که مطمئن و قابل کنترل هستند. در بهترین حالت، کامپیوتر های عمومی تجهیزا ت مناسب برای دریافت اطلاع از وضعیت آب و هوا و یا خواندن اخبار هستند. ورود به هر نوع حساب شخصی نظ یر حساب گوگل میتواند چراغ سبزی برای هکرها باشد که ممکن است شما را تحت نظر گرفته باشند .
(منبع: کاریار ارقام)
کد مطلب: 51030
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است