۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۶

چگونه در آینده نزدیک، اسکن مغزی شما جای گذرواژه را خواهد گرفت؟

ایتنا- بزرگ‌ترین حُسن این تکنولوژی،‌ فراموش نکردن رمز عبورتان است!
چگونه در آینده نزدیک، اسکن مغزی شما جای گذرواژه را خواهد گرفت؟


با وجود اینکه در سال‌های اخیر بسیاری از ما درک بهتری از خطر نشت اطلاعات شخصی در حوزۀ اینترنت پیدا کرده‌ایم، اما هنوز در مواجهه با آن قوی‌تر از پیش نیستیم. ما هنوز نمی‌توانیم گذرواژه‌های بهتری انتخاب کنیم. اما در حال حاضر برخی شرکت‌ها در تلاش هستند تا برای مبارزه در این حوزه به ما کمک کنند.


به گزارش ایتنا از تابناک در حال حاضر، روز به روز گوشی‌های هوشمند بیشتری به فناوری چاپ اثر انگشت (fingerprint) به جای گذرواژه یا الگوهای ترسیمی مجهز می‌شوند و اسکنرهای Retina نیز در راه هستند.

اما در آینده ممکن است ما حتی از این هم بیشتر پیشرفت کنیم و برای ورود به خدمات برخط و حفاظت همزمان از اطلاعاتمان، از یک فناوری ویژه استفاده کنیم: اسکن‌های مغزی.

البته زیاد هیجان‌زده نشوید؛ در واقع، این فناوری هنوز در ابتدای راه خود است و نمی‌تواند یک شبه به لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند شما برسد؛ اما همین الان هم برخی پژوهشگران در حال کار بر روی این پروژه هستند و ضمن اینکه راه زیادی برای توسعۀ این فناوری باقی مانده، اما افق روشنی هم پیش روی آن است. این فناوری با استفاده از اسکن‌های مغزی شما، به شکل تقریباً بدون نقصی از ورود شخص ثالث به سیستم شما جلوگیری می کند.

در حقیقت، ایدۀ اصلی این فناوری ساده است: دستگاهی با استفاده از موج‌نگاری مغزی  (500 electroencephalogram )، عکس را با نرخ هرثانیه دو عکس، به مغز می‌فرستد.
مغز به تصویر واکنش نشان می‌دهد و یک پاسخ منحصر به فرد می‌دهد و مجموع این پاسخ‌ها به نرم‌افزارهای خاصی این امکان را می‌دهد که افراد را شناسایی نماید. به این ترتیب، این نرم افزار خواهد توانست با ضریب اطمینان ۱۰۰ درصد یک نفر را از میان ۳۰ نفر شناسایی کند.

مشکل این فناوری در حال حاضر این است که قابلیت نصب بر روی همۀ دستگاه‌ها را ندارد. اما میزان ضریب اطمینان آن به قدری وسوسه کننده هست که شرکت‌ها را وادارد بر روی آن کار کنند تا درآینده، به شکلی ساده‌تر مورد استفاده قرار بگیرد.

شیوۀ کار این سیستم به این ترتیب است که عکس یک تکه پیتزا، یک هنرپیشه، یک واژۀ خاص و مانند اینها را به مغز شما متنقل کرده و واکنش مغز را ثبت می‌کند.

از آنجه که پاسخ انسان‌ها به هرکدام از این تصاویر متفاوت است، واکنش مغز نیز متفاوت خواهد بود و مجموع داده‌هایی که از ثبت مجموع واکنش‌ها به دست خواهد آمد، معنادار خواهد بود.

به این ترتیب، با ثبت چند صد واکنش‌ از این دست، می‌توان مطمئن بود که تصویری دقیق از واکنش‌های مغز یک انسان خاص در اختیار دارید که منحصر به خود اوست. هرچه تعداد این تصاویر بیشتر باشد، امکان جعل آن نیز کمتر می‌شود.

پژوهشگران مدت‌هاست تلاش می‌کنند متوجه شوند که آیا چنین سیستمی قابل هک کردن هست یا نه؛ و تا کنون موفق به هک کردن آن نشده‌اند. همچنین، این سیستم این امتیاز مهم دیگر را هم دارد که هرگز باعث نمی‌شود که شما نتوانید از حساب کاربری خودتان استفاده کنید؛ چرا که امکان ندارد بتوانید اسکن‌های مغزخودتان را فراموش کنید یا جا بگذارید!

همچنین، آنگونه که بر روی کاغذ به نظر می‌رسد، کسی نمی‌تواند با زور اسلحه شما را وادار کند اسکن مغزی مناسب برای ورود به حساب کاربری خودتان صادر کنید؛ چرا که ثابت شده است واکنش‌های مغزی در وضعیت‌های پرفشار و پراسترس متفاوت از وضعیت عادی آن است.

منبع: تابناک
کد مطلب: 40961
نام شما
آدرس ايميل شما