۳
۰
plusresetminus
يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۹

از کجا اینترنت بگیریم؟

ایتنا- تنها راه رسیدن به اینترنت، ADSL یا حتی دایل آپ نیست! راه‌های دیگر را نیز امتحان کنید!
از کجا اینترنت بگیریم؟


شیوه‌های اتصال به اینترنت طی یکی دو سال اخیر با تفاوت‌های قابل توجهی نسبت به قبل مواجه شده و به همین دلیل لازم است کاربران اینترنت پیش از انتخاب یک راهکار برای اتصال، از شیوه‌های مختلف اطلاعات جامعی کسب کنند.


به گزارش ایتنا از ایسنا، زمانی نه چندان دور، کاربران برای اتصال به اینترنت تنها یک راهکار پیش روی خود داشتند و آن استفاده از اینترنت دایال آپ بود.

براین اساس کاربران می‌توانستند با تهیه کارت‌های اعتباری از طریق شیوه dial up به فضای مجازی دسترسی داشته باشند.

بعدها فعالیت شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات اینترنتی شکل جدیدی پیدا کرد و به منظور راحتی بیشتر کاربران ارائه‌ اینترنت پرسرعت خانگی یا همان ADSL مورد توجه قرار گرفت.

این شیوه در میان کاربران چنان اقبالی داشت که طی دوره‌ای چندساله بهترین راه اتصال به دنیای مجازی به‌شمار می‌رفت، اما با گذشت زمان به تدریج شیوه‌های دیگری مانند اتصال از طریق مودم‌های وایمکس یا اینترنت موبایل نیز مورد توجه قرار گرفت.

تا شهریورماه سال جاری اپراتورهای اول و دوم موبایل که سهم عمده بازار را در اختیار داشتند از طریق GPRS که نسل دوم اینترنت موبایل محسوب می‌شود به ارائه‌ خدمات به کاربران خود می‌پرداختند.

این شیوه اگرچه با توجه به دسترسی راحت به موبایل از سهولت بسیاری برخوردار بود، اما با توجه به سرعت پایینی که در نسل دوم ارتباطی موبایل مورد استفاده قرار می‌گرفت، برای استفاده‌های گسترده معمولا این شیوه خیلی مورد توجه کاربران قرار نمی‌گرفت.

برهمین اساس برای مصارف عمده همچنان ترجیح کاربران این بود که از اینترنت پرسرعت خانگی و یا مودم‌های وایمکس استفاده کنند.

اما در این شیوه مشکلاتی نیز وجود داشت و به عنوان مثال با جابه‌جایی منزل این احتمال وجود داشت که شرکتی که کاربر از آن خدمات مورد نظر خود را دریافت می‌کرد، در منطقه جدید امکان خدمات‌رسانی نداشته باشد.

بنابراین در موارد متعدد کاربران با این سؤال مواجه می‌شدند که پس از جابه‌جایی منزل خود از کدام شرکت می‌توانند خدمات مناسبی را دریافت کنند.

حتی در برخی مناطق به دلیل آنکه تنها شرکت مخابرات امکان ارائه‌ اینترنت پرسرعت را داشت کاربران شرکت‌های pap برای دسترسی به این خدمات با محدودیت‌هایی مواجه می‌شدند، اما باید توجه داشت که اکنون با روی کار آمدن نسل سوم و چهارم ارتباطی شیوه‌های دسترسی به اینترنت تغییر یافته و اکنون راه‌های متعددی برای اتصال به دنیای مجازی وجود دارد.

با پایان‌ یافتن انحصار رایتل، اپراتورهای اول و دوم هم قادر به ارائه‌ خدمات 3G و 4G شده‌اند و برهمین اساس مودم‌های مختلفی توسط این شرکت‌ها ارائه شده است که از طریق آنها می‌توان به راحتی به اینترنت نسل‌های 3 و 4 که نسبت به نسل قبلی از سرعت بیشتری برخوردارند بهره‌مند شد.

نکته قابل توجه آنکه در این شیوه علاوه بر تلفن همراه می‌توان از طریق مودم‌های ارائه شده برای مصارف خانگی و حتی مصرف همزمان دو تا ۹ دستگاه به استفاده از این مودم‌ها پرداخت.

اکنون دیگر مانند گذشته شرایط به گونه‌ای نیست که تنها از طریق ADSL بتوان به خدمات اینترنت پرسرعت دسترسی داشت بلکه به واسطه این شیوه‌ی جدید کاربران می‌توانند با تهیه این مودم‌ها شرایطی فراهم کنند که نه تنها در منزل بلکه در هر کجا و حتی در حین حرکت هم اینترنت خود را به همراه داشته باشند.

این مودم‌ها که با اندازه‌هایی مناسب از یک فلش گرفته تا یک مودم جیبی جا می‌گیرند، به راحتی قابل حمل بوده و از سوی دیگر به دلیل آنکه 3G و 4G امکان اینترنت در حین حرکت را دارند برای استفاده از آنها محدودیتی از نظر فضا وجود ندارد.

درواقع استفاده از این مودم‌ها نسبت به ADSL دو مزیت عمده به دنبال دارد که اولین آنها به قابلیت ارائه‌ اینترنت در مکان‌های متعدد باز می‌گردد چراکه وقتی کاربر از ADSL استفاده می‌کند تنها در نقطه‌ای که خط تلفن ثابت او قادر به فعالیت است، دسترسی به اینترنت دارد.

اما در شیوه جدید شما می‌توانید در تمامی نقاطی که دارای پوشش شبکه 3G یا 4G هستند از طریق مودم خود به اینترنت دسترسی داشته باشید.

نکته دیگر آنکه وقتی شما کاربر ADSL باشید برای دریافت خدمات اینترنتی در برخی از مناطق شهر ممکن است با این مشکل مواجه شوید که در منطقه شما تنها شرکت مخابرات به ارائه‌ خدمات می‌پردازد و شما تمایلی به دریافت خدمات از طریق این شرکت ندارید، اما در استفاده از این مودم‌ها دیگر چنین مشکلی وجود ندارد و شما می‌توانید به راحتی از خدمات مورد نظر خود بهره‌مند شوید.

البته همچنان برای دسترسی به اینترنت راه‌های دیگری وجود دارد که از جمله این راه‌ها دسترسی به خدمات وایمکس است که با توجه به تعداد محدود ارائه‌کنندگان این خدمت این شیوه در رده‌های آخر استفاده کاربران قرار می‌گیرد.

همچنین برای اتصال به اینترنت خانگی دو نوع مودم وجود دارد که برخی از آنها به واسطه‌ سیم به خط تلفن متصل می‌شوند و براین اساس کاربر تنها برای یک دستگاه امکان استفاده از اینترنت ADSL را دارد.

اما در این شیوه نوع دیگری از مودم هم وجود دارد که به آن وایرلس گفته می‌شود.

مودم‌های وایرلس همان طور که از نام آنها پیداست برای دسترسی به اینترنت نیازی به اتصال از طریق سیم ندارند و با تهیه یک مودم کاربران متعددی می‌توانند از اینترنت استفاده کنند.

البته همان طور که پیش از این اشاره شد برای این شیوه تنها امکان استفاده از خدمات اینترنتی در حیطه ارائه‌ خدمت تلفن ثابت مهیا است.
کد مطلب: 34801
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
United States
واقعا متاسفم براتون که اینترنت حجمی رو تبلیغ می کنید
feedback
Iran, Islamic Republic of
از هر جا میگیرید از مخابرات نگیرید. حجم میدزده شدید.کاربرهای کم تجربه متوجه نمیشن، فکر میکنن عادیه. ولی کسانی که از اینترنت شرکت های دیگه استفاده کردن دچار بهت و حیرت میشن. البته خبر غیر عادی بودن مصرف حجم اینترنت مخابرات به گوش مسئولین این شرکت هم رسیده بود که سعی کرده بودند با توضیحات بچه گول زن ماست مالیش کنن. خبرش تو همین سایت ایتنا هم اومده بود:
http://www.itna.ir/vdcfctdm.w6dy1agiiw.html
یوسف
feedback
Iran, Islamic Republic of
من حساب کردم اگر از ژاپن یا آمریکا از یکی از خانه هایشان یک سیم مسی به ایران بکشیم، سرعت و کیفیت و قیمت اینترنت دریافتی برای ایرانیان خیلی بهتر از الآن میشود و تازه فیلتر هم نیست!!!!!! :-)
نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است