۲
۰
plusresetminus
پنجشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۴۲

تلويزيون اينترنتي در ايران روشن مي‌شود؟!

ایتنا- بحث تلويزيون‌ اينترنتي چندي است كه در كشور ما مطرح شده است و متوليان امر برروي سرويس‌هاي ارزش افزوده‌ مورد نياز آن تمركز كرده‌اند اما ظاهرا براي راه‌اندازي آن امروز و فردا مي‌شود.


چندي است با گذشت زمان و با توسعه خدمات ارزش افزوده‌ حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات، شاهد ظهور محصولات جديدي در اين حوزه هستيم كه يك نمونه جالب و موفق آن كه بيش‌تر در كشورهاي آمريكايي يافت مي‌شود، تلويزيون‌هاي اينترنتي و تعاملي هستند.

به گزارش ایتنا به نقل از ايسنا، جذب مخاطب و كاربر در عرصه فناوري‌هاي نوين بر اساس ميزان حضور و سهيم بودن آنها در ايجاد و استفاده متقابل از تكنولوژي‌هاي روز تعريف مي‌شود و از همين منظر است كه اين روزها كشورها براي درآمدزايي بيشتر به سمت استفاده از خدمات نوين مبتني بر زيرساخت‌هاي فراهم شده و سرمايه‌گذاري شده سابق مي‌روند. خدمات تلفن ثابت و همراه كه اين روزها شاهد كاهش خدمات صوتي آنها هستيم درصدد آن هستند كه هرچه سريع‌تر جايگاه خود را در بازارهاي ACS يافته و بخش عظيمي از زيرساخت‌هاي فيزيكي و سخت افزاري خود را به آن بخش كه سود خوبي را به ارمغان خواهد آورد، سوق دهند.

تمامي اپراتورها و سرويس‌دهندگان ارتباطاتي ملزم به ايجاد زمينه‌اي براي تضمين درآمدزايي و سود قطعي خود براي آينده هستند چرا كه زمينه‌ فعاليت‌هاي كنوني آنها اشباع شده و تمامي اقداماتي كه در حال حاضر منبعي براي درآمدزايي و دلگرمي فعالين اين حوزه تلقي مي‌شود به سمت كم رونقي مي‌رود كه براي مقابله با چنين موانع و اصطحكاك‌هايي بايد چاره‌اي انديشيد تا رشد پايدار همچنان حفظ شود.

اپراتورهاي كشور ما هم ديري نيست كه به سود قطعي اين حوزه پي برده‌اند و هزينه‌هاي خود را به سمت بهره‌برداري از خدماتي همچون تلويزيون اينترنتي سوق داده‌اند. مخابرات تهران كه احساس نياز بيشتر به خدمات ارزش افزوده‌اي را سريع‌تر از ديگر فعالان درك كرد، آستين‌هاي خود را بالا زد و تلويزيون تعاملي "شيما" را در مناطقي از تهران راه‌اندازي كرد كه قادر بود برنامه‌هاي صدا و سيما را ذخيره كند تا كاربران اگر برنامه‌اي را از دست دادند، بتوانند مجددا آن را تماشا كنند كه البته به خاطر متولي بودن مخابرات اين پروژه تنها برروي خطوط پرسرعت مخابرات ارائه مي‌‌شود و سازمان صدا و سيما هم كه نقش تأمين كننده اصلي محتوا را دارد، با مخابرات تفاهم‌نامه‌اي را به ثبت رسانده است.

ظاهرا حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و وزارت ارشاد و مشخصا موسسه رسانه‌هاي تصويري نيز از ديگر تأمين كنندگان محتوا هستند كه هر كدام بخشي از تأمين محتوا را در نظر گرفته‌اند.حال اين پروژه كه به تلويزيون تعاملي شهرت دارد، چيزي از پيدايش نمي‌گذرد كه صحبت از شبكه "سروش" به ميان آمده و معاونت رسانه‌هاي مجازي سازمان صدا و سيما در طول برگزاري نمايشگاه الكامپ نمونه‌اي از ان را در معرض ديد علاقه‌مندان و بازديدكنندگان قرار داد كه همين پيش نمايش مژده‌اي بود براي افتتاح زودهنگام آن كه احتمال‌ها مي‌رفت با آغاز شدن سال جديد، استفاده از اين شبكه نيز فراگير و همگاني شود ! اما چنين نشد و حتي اگر پيش از اين قرار بود در ۲۲ بهمن‌ماه شاهد رونمايي نهايي از اين پروژه باشيم، هنوز كه هنوز است زمان دقيقي از اجراي اين پروژه در دست نيست.

سروش كه با عنوان تلويزيون اينترنتي مطرح است، يكي از مهم‌ترين پروژه‌هاي حال حاضر به شمار مي‌رود كه قادر است بستر ارائه خدمات تلويزيون و تصوير را از طريق اينترنت و بستر شبكه‌اي با پهناي باند بالا محقق كند و درواقع كاربران با داشتن لينك ارتباط پرسرعتي قادر خواهند بود به شبكه با پهناي باند بالايي دسترسي داشته باشند كه در كنار دسترسي به اينترنت، همزمان به شبكه پرسرعت داخلي كه پهناي باند آن حداقل براي سروش ۲ مگابيت بر ثانيه خواهد بود، دسترسي دارند.

سوالي كه در اين مرحله ذهن اكثريت را به خود مشغول مي‌كند اين است كه تفاوت تلويزيون تعاملي با تلويزيون اينترنتي در چيست؟ در اين‌باره بايد گفت تلويزيون اينترنتي رسالتي عظيم‌تر از تلويزيون‌هاي تعامل محور دارد چراكه در تلويزيون‌هاي تعاملي كاربر تنها قادر به اين است كه برنامه‌هاي ثبت و ذخيره شده طبق الگوريتم خاصي را بازيابي كند، در حاليكه در تلويزيون‌هاي اينترنتي تمامي محتواي موجود قابل ارائه است ، متوليان مي‌توانند برنامه‌هاي متععدي را به وجود آورند و همزمان قابليت دسترسي به اينترنت نيز مهيا است.

از طرف كاربر نيز تنها وسيله مورد نياز يك لينك ارتباطي پرسرعت است كه از ارائه دهنده خدمات IPTV گرفته شده باشد كه قابليت برقراري ارتباط با شبكه داخلي در نظر گرفته شده را براي سرويس‌هاي صوت و تصوير داشته باشد و علاوه بر آن امكان ذخيره و جست و جو در ميان برنامه‌ها نيز فراهم است كه به ازاي هزينه‌اي ماهيانه كاربران مي‌توانند اينترنت را هر زمان كه بخواهند، داشته باشند و پرداخت‌هاي الكترونيكي خود را از طريق همان لينك پرسرعتي كه از طريق ستاپ باكس به تلويزيون متصل است، پرداخت كنند.

ويدئو كلوپ‌ها كه با وجود تلويزيون‌هاي اينترنتي مورد كم‌مهري واقع مي‌شوند بايد به فكر راه چاره‌اي باشند تا مواجهه با چنين اقداماتي آنها را غافلگير نكند علي‌رغم اينكه بايد بدانيم وجود چنين پروژه‌هايي از بروز وقايع تأسف‌برانگيزي همچون تكثير لوح‌هاي قاچاق مي‌كاهد.

حال با در نظر گرفتن تمامي مزايايي كه اين سرويس‌ها به دنبال خود مي‌آورد اين سوال وجود دارد كه چرا مسوولان براي راه‌اندازي آن امروز و فردا مي‌كنند و آيا توليدكنندگان محتوا صرفا بايد از نهادهاي دولتي انتخاب شود در حاليكه بسياري از اين پروژه‌ها با برون‌سپاري شدن‌، زمينه‌هاي پيشرفت‌شان فراهم مي‌شود.
کد مطلب: 21947
نام شما
آدرس ايميل شما


امیر رجائی زاده
feedback
United Kingdom
کسی برای برنامه های صدا و سیما پول نمیده،من که نمی گیرم مگر رایگان باشه.
feedback
هر وقت محتوای هالیوودی عرضه بشه مردم حاضرند براش پول بدهند ولی برای صدا و سیما که مجانی اش را هم کسی تماشا نمیکند.
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام