کد مطلب: 8313
Share/Save/Bookmark
گزارشی از اتمام نمایشگاه های الکامپ و تلکام
 
پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۸۶ ساعت ۱۸:۱۸
 
به گزارش ايسنا، ‌نمايشگاه الكامپ سيزدهم به اعتقاد برخي غرفه‌داران و كارشناسان به دليل عواملي مانند تبليغات، خبررساني موثر و افزايش فضاي اشغال شده و حضور تعداد بيشتر شركت‌ها و برندهاي معتبر نسبت به سال‌هاي گذشته با استقبال بيشتر علاقه‌مندان، متخصصان و بازديدكنندگان عادي مواجه شد.

طبق اظهارات برخي بازديدكنندگان محصولات نرم‌افزاري و سخت‌افزاري جديدي در نمايشگاه الكامپ ارايه شده بود كه از آن جمله مي‌توان به اولين نرم‌افزار ERP تحت شبكه و وب، نرم‌افزار حسابداري صنعتي و كوچك‌ترين پنل رايانه‌يي جهان اشاره كرد.

در سالن دولت الكترونيك به عنوان يكي از بخش‌هاي نمايشگاه الكامپ، وزارت بازرگاني نسبت به ارايه آخرين دست‌آوردهاي خود در حوزه گواهي ديجيتال، سامانه‌هاي اطلاعاتي و استانداردهاي تجارت الكترونيكي اقدام كرده بود و مي‌توان از اين غرفه به عنوان مهم‌ترين بخش از اين سالن ياد كرد.

به گزارش ايسنا تفكيك سالن‌ها بر اساس موضوعات يكي از پيشنهادات شركت‌كنندگان و غرفه‌داران در اين نمايشگاه بود اما اين موضوع به گفته كارشناسان مشكلاتي را در پي دارد چراكه برخي شركت‌ها همزمان چند محصول نرم‌افزاري و سخت‌افزاري را در نمايشگاه‌ها ارائه مي‌دهند كه تفكيكشان مشكل‌ساز شده و برخي شركت‌ها با اين موضوع مخالفت داشته و مي‌خواستند محصولات خود را همزمان در يك غرفه به نمايش بگذارند.

برخي شركت‌هاي حاضر در نمايشگاه نيز شلوغي نمايشگاه را از مواردي عنوان كردند كه باعث مشكلاتي شده تا نتوانند با ديگر شركت‌ها مذاكره كنند و يا پاسخگوي تمام سوالات بازديدكنندگان باشند.

تعدادي از غرفه‌داران نيز فروش بليت براي بازديد از اين نمايشگاه را معياري دانستند كه مي‌تواند در جذب مخاطب متخصص راهگشا باشد.

مدير يكي از شركت‌هاي خارجي حاضر در نمايشگاه معتقد بود: بازار IT ايران از بزرگ‌ترين بازارها در خاورميانه است و الكامپ امسال نسبت به نمايشگاه سال‌هاي قبل براي شركت‌ها بسيار موفقيت‌آميزتر بوده و بازديدكنندگان بسيار زيادي به نسبت سال‌هاي پيش از نمايشگاه بازديد كردند.

طبق اعلام سنديكاي توليدكنندگان فناوري اطلاعات، در طول سه روز از برگزاري نمايشگاه بين‌المللي الكامپ بيش از 70 هزار نفر از اين نمايشگاه بازديد كردند كه اين آمار شمار بازديدكنندگان از نمايشگاه را از روز يكشنبه، ششم آبان‌ماه تا پايان روز سه‌شنبه، هشتم آبانماه در بر مي‌گيرد.

همچنين همايش بررسي بازي‌هاي رايانه‌يي داخلي و خارجي در حاشيه اين نمايشگاه برگزار شد كه بي‌طرف - رييس بنياد بازي‌هاي رايانه‌يي ايران در اين همايش اظهار كرد: استقبال از بازي‌هاي رايانه‌يي خارجي در كشور نسبت به بازي‌هاي داخلي بيشتر است و به دليل جذابيت و سرگرمي بازي‌هاي خارجي كاربران ترجيح مي‌دهند از اين نوع بازي‌ها استفاده كنند.

وي در بخشي از سخنان خود گفت: تعدد متوليان بازي‌هاي رايانه‌يي در كشور زياد است و بنياد بازي‌هاي رايانه‌يي سعي در متمركز كردن بخش‌هاي ذي‌ربط در اين زمينه دارد و بايد سعي در بازي‌هاي جذاب و منطبق با ارزش‌هاي ملي و ديني دركشور داشته باشيم.

اما تعداد شركت‌هاي حضور يافته در الكامپ 2007 ، 457 شركت شامل 399 شركت داخلي و 58 شركت خارجي اعلام شد و به گفته سيدحميد قوام شهيدي - رئيس هيات مديره و مدير عامل شركت سهامي نمايشگاه‌ها - تعداد شركت‌هاي خارجي و حاضر در اين نمايشگاه در مقايسه با دوره‌هاي قبلي بي‌سابقه بوده و اين نشان دهنده‌ي افزايش اعتبار بين‌المللي اين نمايشگاه است.

هشتمين نمايشگاه بين‌المللي صنايع مخابرات، ارتباطات و تكنولوژي اطلاع رساني، (ايران تلكام 2007) نيز همزمان با اين نمايشگاه و با حضور 122 شركت داخلي و 40 شركت خارجي از 17 كشور خارجي برگزار شد.

برگزاري همزمان دو نمايشگاه الكامپ و تلكام كه با حضور وزير ارتباطات و فنوري اطلاعات افتتاح شدند، نكته‌اي بود كه بنا بر اظهارات مسئولان مربوطه رونق هرچه بيشتر نمايشگاه حوزه‌ي ICT را به دنبال خواهد داشت زيرا حدود 70 درصد بازديدكنندگان نمايشگاه الكامپ و تلكام مشترك هستند و اين موضوع باعث صرفه‌جويي در زمان و هزينه بازديدكنندگان شده و زمينه حضور كليه شركت‌هاي كوچك و بزرگ را در حوزه ICT فراهم مي‌كند.

غرفه‌هاي نمايشگاه تله‌كام هم با استقبال مواجه بودند، حضور شركت‌هاي زيرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به‌ويژه شركت ارتباطات سيار (همراه اول) و ديگر اپراتورهاي تلفن همراه شامل ايرانسل و تاليا كه مخاطبان زيادي در سطح جامعه دارند، دليلي براي اين مساله بود.

به عنوان مثال شركت ارتباطات سيار در غرفه خود نسبت به ثبت‌نام سيم‌كارت‌هاي دايمي اقدام مي‌كرد و امكاني فراهم شده بود كه متقاضي با پرداخت الكترونيكي مبلغ مورد نياز براي سيم‌كارت از طريق پرداخت الكترونيكي و با تكميل فرم ثبت‌نام، سيم‌كارت خود را همان‌جا تحويل بگيرد.

اين شركت همچنين نام كاربري و كلمه عبور براي استفاده از خدمات اينترنتي همراه اول را در اختيار بازديدكنندگان قرار مي‌داد كه مشتركان مي‌توانند با استفاده از آن‌ از سرويس‌هاي اينترنتي اين شركت استفاده كنند.

غرفه شركت ايرانسل هم با استقبال مواجه بود؛ ارايه سرويس شارژ الكترونيكي سيم‌كارت براي مشتركان سيم‌كارت‌هاي اعتباري اين اپراتور و شارژ دو هزار توماني سيم‌كارت آن‌ها، قرعه‌كشي براي ارايه يك گوشي تلفن همراه از ميان بازديدكنندگاني كه فرم‌هاي مربوطه را تكميل كرده بودند و معرفي سرويس‌هاي GPRS از جمله مواردي بود كه باعث توجه بازديدكنندگان به اين غرفه شد.

اما اكثر بازديدكنندگان زمان چهار روز را براي چنين نمايشگاهي كم دانسته و خواستار آن بودند كه اين موضوع در سال‌هاي آينده بررسي شده و زمان نمايشگاه افزايش يابد.

با تمام اين اوصاف نمايشگاه‌هاي الكامپ و تلكام با وجود اظهارنظرهاي كارشناسي مختلف، مشكلات، نقاط مثبت و منفي در ساعت 18 امروز به كار خود پايان دادند.