کد مطلب: 12515
Share/Save/Bookmark
کاهش سرعت اینترنت به دلیل اعمال فیلترینگ از سوی زیرساخت
 
چهارشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۲۱:۳۷
 
محمودرضا خادمی، رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام‌صنفی رایانه‌ای استان تهران با اعلام این خبر گفت: شرکت زیرساخت از 20 فروردین ماه بدون اطلاع‌رسانی و بدون در جریان گذاشتن بخش‌خصوصی به عنوان سرویس دهنده نهایی، اقدام به اجرای پروژه جدید فیلترینگ کرده که تاثیر زیادی بر سرعت اینترنت داشته است.

وی ادامه داد: دلیل کاهش سرعت اینترنت این است که زیرساخت می‌خواهد فیلترینگ همه پهنای باند کشور که حدود 10 تا 13 گیگابیت است را در یک نقطه انجام دهد اما تجهیزاتش تناسبی با میزان پهنای باند کشور ندارد بنابراین سرعت اینترنت کم می‌شود. رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای افزود: تا پیش از این ماجرا روال بر این بوده که خود شرکت‌ها تجهیزات مورد نیاز و متناسب با حجم ارایه سرویس فیلترینگ را تهیه کرده و با توجه به نظرات کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ، این کار را انجام می‌دادند. اما مسلم است که وقتی زیرساخت می‌خواهد با نرم‌‌افزار و تجهیزاتی نامناسب کار فیلترینگ را در یک تقطه انجام دهد، شبکه اینترنت دچار مشکل شود.

خادمی با بیان اینکه در این موارد معمولا بخش خصوصی مورد مشورت بوده یا حداقل به آن اقدامات جدید اطلاع داده می‌شد گفت: باید زیرساخت بگوید که چرا بخش‌خصوصی را در جریان نگذاشته است؟ رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه بخش خصوصی سازمان تنظیم مقررات را تنها مقررات‌گذار و ناظر بر سرویس‌های فناوری اطلاعات می‌داند گفت: به طور جدی از رگولاتوری کمک می‌خواهیم تا تکلیف را روشن کند تا مردم به عنوان کاربران اینترنت بیش از این سرعت پایین اینترنت را تحمل نکنند. باید روشن شود که آیا اصلا زیرساخت وظیفه فیلترینگ سایت‌ها را دارد یا خیر و اگر هم قرار است آنها این کار را انجام دهند باید از تجهیزات و نرم‌افزارهای مناسب استفاده کنند. وی تاکید کرد: بخش‌خصوصی به هیچ وجه مخالف فیلترینگ و سالم‌سازی فضای اینترنت نیست بلکه همه هدف در اختیار گذاشتن سرویس مطلوب در یک فضای سالم به کاربران است.