۳
۱
plusresetminus
يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۹

بذل و بخشش میلیاردی وزیر ارتباطات از جیب مردم

ایتنا - محاسبات نشان می‌دهد وزیر ارتباطات در یک غافلگیری متعهد شده به 13 هزار زوج، بسته اینترنت به ارزش 130 هزار تومان هدیه دهد که البته این عدد، خوشبینانه و دست پایین گرفته شده است.
بذل و بخشش میلیاردی وزیر ارتباطات از جیب مردم

عـلی اصلان شهلا - دوربین صدا و سیما روز گذشته سراغ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات رفت و او را در موقعیتی سخت قرارداد.
خبرنگار صدا و سیما از او خواست به مردم و زوج‌های جوان به مناسبت هفته ازدواج عیدی دهد. جهرمی هم که به نظر می‌رسید غافلگیر شده است، اعلام کرد که به همه زوج‌هایی که در این هفته ازدواج کنند، تا پایان سال اینترنت رایگان خواهد داد.
 
چند زوج هدیه خواهند گرفت؟
در سال گذشته 549 هزار ازدواج ثبت شده است. یعنی به طور میانگین هر هفته بیش از 10 هزار ازدواج در کشور ثبت می‌شود. این در حالی است که در مناسبت‌های مذهبی رحلت و شهادت و ماه‌های محرم، صفر و رمضان به طور سنتی ازدواجی صورت نمی‌گیرد. بنابراین اگر 12 هفته را از مجموع 52 هفته سال کم کنیم، به طور میانگین سال گذشته در هر هفته 13725 ازدواج ثبت می‌شود.
نکته دیگر این که تلاش می‌شود بسیاری از مراسم‌های ازدواج گروهی، مانند ازدواج‌های دانشجویی یا خیریه، در این هفته به صورت نمادین برگزار شود. اما ما دست پایین را در این محاسبات گرفته و فرض می‌کنیم وزارت ارتباطات متعهد شده به 13 هزار زوج، اینترنت هدیه دهد.
 
اینترنت ماهی چند؟
قاعدتا قرار نیست تمام نیازهای اینترنتی زوج‌های جوان تا پایان سال برطرف شود و وزارت ارتباطات یک اینترنت حداقلی به آنها هدیه می‌دهد.

ارزان‌ترین بسته ماهیانه شرکت مخابرات ایران، با سرعت یک مگابیت در ثانیه و حجم 50 گیگ، 20 هزار تومان قیمت دارد. بنابراین اگر مراحل اجرایی ثبت‌نام، راستی‌آزمایی و اختصاص هدیه یک ماه و نیم طول بکشد، 6 ماه اینترنت رایگان به زوج‌ها به مبلغ 120 هزار تومان هدیه داده خواهد شد.

اگر هم قرار باشد اینترنت همراه به زوج‌ها هدیه داده شود، حداقل بسته 6 ماهه همراه اول 59 هزار تومان قیمت دارد که اختصاص آن به دو زوج، تقریبا همان 120 هزار تومان اینترنت ADSL است.
به این دو باید 9 درصد مالیات ارزش افزوده را نیز بیفزایید که در نهایت به رقمی در حدود 130 هزار تومان می‌رسیم.
 
بخشش میلیاردی
این محاسبات نشان می‌دهد وزیر ارتباطات در یک غافلگیری متعهد شده به 13 هزار زوج، بسته اینترنت به ارزش 130 هزار تومان هدیه دهد که البته این عدد، خوشبینانه و دست پایین گرفته شده است.
ضرب این دو عدد نشان می‌دهد وزارت ارتباطات حدود یک میلیارد و 700 میلیون تومان قرار است به مناسبت هفته جوان به زوج‌ها هدیه دهد.
 
هدیه میلیاردی از جیب چه کسی می‌رود؟
محتمل‌ترین پاسخ به این سوال، عموم مردم است. بودجه وزارت ارتباطات از بیت‌المال تامین شده و درآمدهای آن هم متعلق به بیت‌المال است.

البته می‌توان فرض کرد بخشی از این هزینه‌ها به اپراتورها منتقل شود که در این صورت، این هزینه از جیب صاحبان سهام آنها انجام خواهد شد.
در نهایت ممکن است یک اپراتور بخش خصوصی برای تبلیغات خود، بخشی از این هزینه‌ها را تقبل کند که شاید تنها در این صورت، این هدیه میلیاردی، هزینه‌ای برای مردم نداشته باشد.
(فناوران)
کد مطلب: 57610
نام شما
آدرس ايميل شما


shahram
feedback
Iran, Islamic Republic of
1 میلیارد توماااااااااااان ناقابل برای 10000 زوج اونم از جیب بیت المال؟؟؟؟؟؟
یه بارم که میخواد 1میلیارد توماااااااااااان نه دلار یا ارز دیگه ها فقط 1 میلیارد تومان هدیه بده به زوج های جوان به مزاق کی خوش نیومده؟
جمع کن بابا(خطاب به نویسنده مقاله)
دنبال بیت المال جاهای دیگه بگرد نه 1میلیارد تومااااااااان :))
Hossein Atashzamzam
feedback
Iran, Islamic Republic of
سلام ودرود - با اینکه این مطلب قدیمی است !! اما : دوست خوبمون آقا شهرام!!؟ مطلب جناب آقای وزیر را بطور کامل درک ننموده اند !!؟ ایشان بصراحت گفته بودند افرادی که در این هفته (همان هفته مورد اشاره !!؟ ) ازدواج نمایند تا پایان سال از خدمات اینترنت استفاده می کنن - پس آن محاسبات ایشان برای زوجهایی که تا پایان سال به عقد هم در می آیند اشتباه است . با تشکر
Hossein Atashzamzam
feedback
Iran, Islamic Republic of
سلام و درود - هرچند اصل خبر قدیمی است ولی نویسنده مطلب - مطلب را درست متوجه نشده است !!؟ آقای وزیر گفته بودند هر کس در این هفته (همان هفته مذکور !) اینترنت رایگان تا آخر سال برای همان افراد خاص( در مدت همان یک هفته ی ذکر شده) و نه طبق محاسبات نویسنده مطلب (که نشسته روزهای تعطیل و ... / پس بذل و بخششی که اشاره میکنند / رقمش اشتباه است ) !!؟؟؟؟؟؟؟ از دوستان میخواهم با بررسی نتیجه را برایم روشن و در صورت امکان مرا نیز از صحیح یا اشتباه بودن برداشتم مطلعم نمایند . باسپاس فراوان بدرود
لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر