۰
plusresetminus
شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱

مراقب دردانه‌هایتان باشید

ایتنا - تحلیل محتوای برخی اطلاعیه‌ها و توییت‌های این قبیل افراد و شرکت‌ها که حتی در پاسخ به اعتراض یا سوال یک مسوول یا نهاد قانونی داده شده، این پیام را به جامعه مخابره می‌کند که گویی ایشان خود ملاک تشخیص همه چیز هستند و باکی از هیچ کس ندارند.
مراقب دردانه‌هایتان باشید

علی شمیرانی - این روزها کم نیستند کسب و کارهایی در حوزه سایبری که ظاهرا یکشبه ره صدساله می‌روند و با پمپاژ انبوهی رانت، پول، حمایت، سخنرانی در همایش‌ها، راهیابی به مناصب صنفی و کسب انواع و اقسام جوایز، نشان‌ها و لوح‌های تقدیر، مثلا تبدیل به غول حوزه کاری خود می‌شوند.

بعد از دو دهه کار روزنامه‌نگاری، حتی اگر پا در شرکتی نگذاشته باشم و از نزدیک با مدیر عامل آن مواجه هم نشده باشم، می‌توانم تشخیص دهم مدیر عامل اصلی اوست یا کس دیگری، شرکتش خصوصی است یا در پوشش شرکت خصوصی به هزار و یک فرد و نهاد و رانت وصل است.
نه اینکه هوش بالایی داشته باشم یا برای تشخیص این موضوع به منابع و افرادی دسترسی داشته باشم که پرونده این قبیل شرکت‌ها و مدیرانشان را در اختیارم بگذارند.

اتفاقا به هیچ وجه هم ملاک قضاوتم، ظاهر فرد و پرسنل و محیط شرکت‌هایشان نیست، بلکه این خود مدیر عامل این شرکت‌ها هستند که با لحن صحبت و طرز برخورد از بالا به پایین‌شان فریاد می‌زند که من متصل هستم.

بگذارید این را هم بگوییم که با نگاهی به سرعت رشد شرکت و حجم تخلفات و اعتراضات پیرامونش، حتی می‌توان حدس‌هایی زد که احتمالا به کدام افراد یا نهادها به شکل مستقیم یا غیرمستقیم وصل هستند!

با اینکه چرا چنین است و برخی شرکت‌ها از چنین حمایت‌هایی برخوردار می‌شوند، کاری نداریم و اصولا کاری هم نمی‌توان داشت، این واقعیتی است که ظاهرا باید آن را به هر دلیل یا توجیهی پذیرفت و با آن کنار آمد.

حرف اینجا با حامیان این قبیل کسب و کارهای اینترنتی است که لطفا مراقب نورچشمی‌ها و دردانه‌هایتان باشید تا با خامی و بی‌تجربگی و گفتار و کردار ارباب‌رعیتی و به هیچ انگاشتن افکار عمومی و رسانه‌ها، نسل جدیدی از مدیرانی که چون پشتشان گرم است، هیچ هنری جز گردن‌کلفتی را فرا نگرفته‌اند، تحویل کشور و جامعه و آینده ندهیم.

طرفه آنکه تحلیل محتوای برخی اطلاعیه‌ها و توییت‌های این قبیل افراد و شرکت‌ها که حتی در پاسخ به اعتراض یا سوال یک مسوول یا نهاد قانونی داده شده، این پیام را به جامعه مخابره می‌کند که گویی ایشان خود ملاک تشخیص همه چیز هستند و باکی از هیچ کس ندارند.

به آنها بیاموزید که حداقل حفظ ظاهر کنند و با مردم و دیگران صبورانه و از موضع قانونی و احترام برخورد کنند.

خلاصه آنکه اشکالی ندارد در مراسم‌های دورهمی خود به دردانه‌هایتان انواع جوایز و مناصب را بدهید، جلوی اعمال محدودیت‌های قانونی را بگیرید و انواع تسهیلات را برایشان فراهم کنید، اما حداقل به آنها بیاموزید که خاکی باشند تا در آینده موجب بدنامی خود و شما نشوند.(منبع:فناوران)
 
 
کد مطلب: 56323
برچسب ها: کسب و کار رانت
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر