۰
plusresetminus
شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۵

آیا یک فاجعه شوم و مصیبت برای اپل در راه است؟

ایتنا- علیرغم متهم شدن تیم کوک به عامل سقول اپل،‌باید دید بازماندگان چگونه از میراث گرانبهای جابز مرحومحفاظت می‌کنند!
آیا یک فاجعه شوم و مصیبت برای اپل در راه است؟


شرکت بزرگ اپل سال ۲۰۱۵ را با یک جهش بزرگ آغاز کرد و سهام این شرکت، تنها در دو ماه ابتدایی این سال رشد ۲۰ درصدی را تجربه کرد؛ اما این روند در نیمه دوم سال معکوس شد و اکنون سهام این شرکت ۲۵ درصد پایین‌تر از بیشترین بهای آن در ماه جولای ۲۰۱۵ است، حال آنکه به تازگی گفته شده، اپل قصد دارد تولید آیفون را در سال جاری میلادی تا حدی زیاد کاهش دهد.

به گزارش ایتنا از تابناک، اگر در جریان این خبر نیستید و گزارش آن را از دست داده اید، باید بدانید که اپل تصمیم گرفته، در سه ماهه اول سال میلادی ۲۰۱۶ تولید هوشمند آیفون ۶ اس را تا ۳۰ درصد کاهش دهد.
به نظر می‌رسد این خبر در کنار اخبار سقوط بهای سهام اپل، روزهای وحشتناکی را برای سهامداران رقم زده باشد!

سهام این شرکت برای نخستین بار از ماه آگوست تا کنون به زیر ۱۰۰ دلار سقوط کرده و به شکلی نگران کننده نزدیک به پایین‌ترین میزان طی ۵۲ هفته اخیر است.
در واقع اگر کاهش یکباره و ناگهانی اما مهم ماه آگوست را نادیده بگیریم، سهام اپل اکنون در پایین‌ترین رقم خود از ماه اکتبر ۲۰۱۵ قرار دارد.

در حالی که برای بسیاری از کارگزاران بورس S&P ۵۰۰ این فرصتی طلایی برای خرید سهام اپل است، کارشناسان اقتصادی اساسا بر این باورند که سهام اپل هرگز مانند گذشته قوت نخواهد گرفت و هیچ‌گاه روند تابستان قبل را نخواهد دید.
دلیل این امر آن است که کاهش غیرمنتظره تولید آیفون ۶ اس، بزرگ‌ترین و تأثیر‌گذارترین اتفاقی است که در سال جاری برای این شرکت می افتد.

دلیل این امر کاملا واضح است، زیرا بیشترین سود اپل از فروش آیفون در بازار ناشی می شود و سهم سایر ابزارها و خدمات در خالص درآمد این شرکت، در مقایسه با سهم آیفون بسیار ناچیز است.

شرکت اپل در تعطیلات سال جدید تلاش زیادی برای فروش و جا انداختن ساعت هوشمند خود در بازار و همچنین فروش خدمات Apple TV کرد و همچنین امید زیادی دارد که خدماتی مانند Apple Pay و Apple Music به مرور زمان سود دهی خود را نشان دهند.

اما نگاهی به این اعداد و ارقام داشته باشید: در سال مالی ۲۰۱۵ که ماه اکتبر به پایان رسیده، میزان فروش خالص اپل برابر با ۲۳۴ میلیارد دلار بوده است. از این رقم برابر با ۱۵۵ میلیارد دلار یا ۶۶ درصد به تنهایی سهم آیفون بوده است.

دومین رتبه برای بالاترین فروش در دستگاه های اپل بعد از آیفون مربوط به رایانه Mac بوده که تنها سهم ۱۰ درصدی را در کل فروش اپل داشته است.

این همه در حالی است که طی سال های اخیر، سهم آیفون در درآمدهای اپل همواره بیشتر و بیشتر شده است. در سال ۲۰۱۴ سهم این هوشمند در درآمد اپل برابر با ۵۶ درصد و در سال ۲۰۱۳ برابر با تنها ۵۳ درصد بوده است.

این بدان معناست که آیفون بیش از آنچه تصور می‌کنید برای اپل اهمیت دارد و همین موضوع است که اهمیت کاهش تولید ۳۰ درصدی آیفون را دو چندان می‌کند.
اینکه چرا اپل تولید آیفون را کاهش می دهد، به احتمال بسیار ناشی از نگرانی از کاهش رشد اقتصادی چین است که تأثیرات خود را بر بازار گذاشته است.

پیش‌بینی‌ها در مورد رشد اقتصادی ابتدای سال چندان دلگرم کننده نبوده و این اخبار برای اپل اصلا اخبار خوبی نیست، زیرا این شرکت به شدت به آیفون وابسته است و آیفون نیز به شدت به چین وابستگی دارد.

اکنون چین بعد از آمریکا، بزرگ‌ترین بازار اپل محسوب می‌شود و با فروش ۵۰ میلیارد دلاری، سهم ۲۲ درصدی از درآمد شرکت را به خود اختصاص داده است. اگر کاهش تولید آیفون با کاهش رشد اقتصادی در چین همراه شود، یک فاجعه شوم برای اپل در راه خواهد بود.

این موضوعات منجر به آن شده است که به تدریج انتقاداتی به نحوه اداره اپل توسط تیم کوک وارد شود.
چند روز قبل گزارشی تحلیلی در این رابطه تیم کوک را کاملا «بی‌منطق» خطاب کرده که در حال زمین زدن شرکت اپل است و با ریاضیات محض خود در حال از بین بردن نیم تریلیون دلار سهام ارزشمند این شرکت.

منبع: تابناک
کد مطلب: 40246
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر