۰
شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۲

افراط‌گرایی آنلاین؛ نگرانی اتحادیه اروپا و شبکه‌های اجتماعی

ایتنا- تاکنون بیش از ۵۰۰ شهروند انگلیسی برای جنگیدن در عراق و سوریه جذب گرو‌های افراطی شده‌اند.
افراط‌گرایی آنلاین؛ نگرانی اتحادیه اروپا و شبکه‌های اجتماعی


مسئولان شرکت‌های بزرگ اینترنتی و مقام‌های رسمی کشورهای اروپایی افراط‌گرایی آنلاین و راه‌های مقابله با آن را بررسی می‌کنند.


به گزارش ایتنا از ایسنا، به نقل از بی.بی.سی،‌ نمایندگانی از شرکت‌هایی چون گوگل٬ فیسبوک٬ توییتر و مایکروسافت روز پنج‌شنبه به منظور همکاری بیشتر در این زمینه با اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ حضور داشتند.

نگرانی فزاینده دولت‌های اروپایی در خصوص استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط گروه‌های افراطی برای جذب نیرو از دلایل برگزاری این نشست است.

جزییات بیشتر درباره نشست در آستانه برگزاری آن توسط اتحادیه اروپا منتشر می‌شود.

وزیران ۲۸ کشور و اعضای پارلمان اتحادیه اروپا از سوی این اتحادیه در این نشست شرکت خواهند کرد.

کمیسیون اروپا اعلام کرده است: تمایل زیادی از سوی اتحادیه اروپا و وزیران کشورهای اروپایی برای ارتقای روابط با شرکت‌های بزرگ صنعت اینترنت در خصوص نگرانی‌های مشترک مرتبط با افراطگرایی آنلاین وجود دارد.

طبق اعلام این کمیسیون، در این نشست مشخصا موارد زیر بررسی می‌شود:

- چالش‌های موجود در خصوص استفاده تروریست‌ها از اینترنت و پیدا کردن راهکار‌های مناسب برای مقابله با فعالیت‌های اینترنتی آنها

- چالش‌های امنیت اینترنتی با همکاری گسترده‌تر با شرکت‌های بزرگ صنعت اینترنت

- ایجاد شرایط مناسب برای اعتمادسازی و شفافیت بیشتر

این دومین بار از ماه ژوئیه است که از شرکت‌های بزرگ خواسته شده در نشستی مشترک با اتحادیه اروپا حضور یابند.

با این حال غیبت شرکتی مانند اسک.اف‌ام (Ask.fm) که به طور گسترده برای جذب نیرو از سوی افراطگرایان استفاده می‌شود٬ در این نشست قابل توجه است. ایلیا و مارک تربین٬ دو برادر اهل لتونی مالکان این شرکت بودند که در ماه اوت آن را به شرکتی آمریکایی فروختند. مالکان جدید این شرکت به بی‌بی‌سی گفته‌اند که به این نشست دعوت نشده‌اند.

جیمز بروکنشایر٬ وزیر امنیت انگلیس که به عنوان نماینده این کشور در این نشست حضور دارد به بی‌بی‌سی گفت: ما وجود تروریسم در اینترنت و تبلیغ افراط‌گرایی را که افراد آسیب پذیر را تحت تاثیر قرار می‌دهد٬ تحمل نمی‌کنیم.

واحد مقابله با تروریسم اینترنتی که در سال ۲۰۱۰ آغاز به کار کرده است تاکنون بیش از ۴۹ هزار موردی که در راستای "تشویق به تروریسم و ترویج آن" بوده را حذف کرده که ۳۰ هزار مورد آن از دسامبر سال گذشته حذف شده اند اما همچنان نگرانی فزاینده‌ای در خصوص استفاده گروه‌های افراطی از شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که مستقیما از آنها به عنوان ابزار جذب نیرو به کار گرفته می‌شود. با این حال این نگرانی نیز وجود دارد که کنترل شدید شبکه‌های اجتماعی٬ مبارزه با تروریسم را با مانع مواجه کند.

جیمز گمبل٬ مشاور امنیتی می‌گوید: آنها هر چه بیشتر مخفیانه فعالیت کنند٬ به دست آوردن اطلاعات از آنها دشوارتر می‌شود.

او که پیشتر رئیس اداره مبارزه با تروریسم در ایرلند شمالی بوده٬ می‌افزاید: همیشه این خطر وجود دارد که با جلوگیری از ابراز عقیده کسانی که مخالف شما هستند٬ به افزایش افراط‌گرایی و بنیادگرایی کمک کنید.

تخمین زده می‌شود که تاکنون بیش از ۵۰۰ شهروند انگلیسی برای جنگیدن در عراق و سوریه جذب گرو‌های افراطی شده‌اند.
کد مطلب: 32780
نام شما
آدرس ايميل شما

شما درباره طرح رجیستر کردن گوشی‌ها چه نظری دارید؟
خوش‌بینم، به بهبود قیمت یا خدمات کمک می‌کند
هیچ تاثیر خاصی نخواهد داشت
بنظرم طرح مبهمی است
بازار را آشفته‌تر می‌کند