۳
۰
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۶

تله‌تکست ۴۰ ساله شد

ایتنا - نخستین سرویس مبتنی بر تلتکست Ceefax نام داشت که سپتامبر ۱۹۷۴ زمانی که تلویزیون به‌تازگی وارد خانه‌های مردم شده بود در اختیار آن‌ها قرار گرفت.
تله‌تکست ۴۰ ساله شد


سرویس پیام‌رسان تله‌تکست(Teletext) که این روزها از محبوبیت آن کاسته شده است و زمانی به عنوان بهترین ابزار پیام‌رسان روی گیرنده‌های تلویزیونی مورد استفاده قرار می‌گرفت این هفته ۴۰ ساله می‌شود.


به گزارش ایتنا از رایورز، نخستین سرویس مبتنی بر تله‌تکست Ceefax نام داشت که سپتامبر ۱۹۷۴ زمانی که تلویزیون به‌تازگی وارد خانه‌های مردم شده بود در اختیار آن‌ها قرار گرفت.

این سرویس ابتدا بین مهندسان که غالب آنها میانسال بودند رواج پیدا کرد تا بتوانند پیام‌های خود را به یکدیگر انتقال دهند و همکاران خود را از آخرین اتفاقات مطلع سازند.

اما این روزها همه ساکنان کره زمین به خوبی از تله‌تسکت با قابلیت‌ و توانایی‌هایی که دارد آگاه هستند و مزایای گرافیکی و نوشتاری آن را در زمینه‌های مختلف خبری مورد استفاده قرار می‌دهند.

با این وجود، سرویس Ceefax در سال ۲۰۱۲ میلادی با گسترش تلویزیون‌های دیجیتالی برای همیشه به کار خود پایان داد.

 

در حالی که برخی کشورهای اروپایی هم‌اکنون خدمات مشابه تله‌تکست مبتنی بر اینترنت را روی گیرنده‌های تلویزیونی ارائه می‌دهند، آمریکایی‌هایی سیستم Closed Captioning را با همین مضمون ارائه کرده‌اند تا تمامی اخبار روز در صفحات مجزای نوشتاری روی گیرنده‌های تلویزیونی برای مردم ارایه شود.

افرادی که این روزها در سن میانسالی به‌سر می‌برند به خاطر می‌آورند زمانی که اینترنت هنوز به عنوان یک ابزار عمومی وارد بازار نشده بود، شرکت Zenith دستگاهی را به فروش می‌رساند که فقط قابلیت نمایش تله‌تکست را داشت.

در این دستگاه صدها صفحه نوشتاری الکترونیکی ارائه می‌شد که کاربر با فشردن یک کلید می‌توانست به آن دسترسی داشته باشد.
این دستگاه مبتنی بر رم ZX81 کار می‌کرد.
 
کد مطلب: 32606
نام شما
آدرس ايميل شما


یوسف
Iran, Islamic Republic of
با این سرعت و کیفیت و قیمتی که اینترنت در ایران دارد فکر کنم تلتکست تا ۴۰ سال دیگر هم در ایران همچنان به فعالیتش ادامه دهد مثل جنگنده فانتوم که هنوز در ایران پرواز میکند !!!!!! :-)
Iran, Islamic Republic of
البته در ایران نسل جدیدش میخواد بیاد. بهش میگن اینترنت ملی!
Iran, Islamic Republic of
لطفا تلتکست ملی رو هم راهندازی کنید تا اطلاعات حساس تلتکست شبکه 3 رو دشمن نبینه!
شما درباره طرح رجیستر کردن گوشی‌ها چه نظری دارید؟
خوش‌بینم، به بهبود قیمت یا خدمات کمک می‌کند
هیچ تاثیر خاصی نخواهد داشت
بنظرم طرح مبهمی است
بازار را آشفته‌تر می‌کند