d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - سرور های ASUS در دل قویترین ابر رایانه های دنیا
۰
plusresetminus
يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۰

سرور های ASUS در دل قویترین ابر رایانه های دنیا

ایتنا - این سرورها از دو پردازنده E۵-۲۶۰۰ زئون، هشت محفظه هارد قابل تعویض، ۲ پاور ۱۶۲۰ وات با گواهی ۸۰ پلاس پلاتینیوم و ۸۰ درصد راندمان مصرف انرژی و امکان افزونگی تشکیل شده‌اند.


قوی‌ترین ابررایانه‌های جهان در لیست TOP۵۰۰ و Green۵۰۰ از سرورهای ایسوس استفاده می‌کنند. این ابررایانه‌ها که از نظر دو ویژگی کارایی و راندمان مصرف انرژی در میان بهترین سوپرکامپیوترهای جهان قرار گرفته‌اند دارای سرورهای ESC۴۰۰۰/FDR G۲ ایسوس هستند.

به گزارش ایتنا سرورهای ESC۴۰۰۰/FDR G۲ در دو ابر رایانه با رتبه ۵۲ و ۳۶۴ از لیست ۵۰۰ سرور برتر جهان قرار دارند و در ماه ژوئن ۲۰۱۳ این ابررایانه‌ها در میان برترین سرورهای تجاری موجود در جهان معرفی شده‌اند.
همچنین این دو ابر رایانه‌ در لیست Green۵۰۰ نیز رتبه‌های چهارم و ۱۹۲ را از نظر بهترین راندمان مصرف انرژی در جهان به خود اختصاص داده‌اند.

سرورهای ESC۴۰۰۰/FDR G۲ هسته اصلی را در کلاستر‌های پردازش فوق سریع SANAM تشکیل می‌دهند و توسط مرکز مطالعات پیشرفته فرانکفورت (FIAS) در آلمان برای تحقیقات علمی و مرکز مطالعات علم و فناوری شهر شاه‌عبدالعزیز در عربستان سعودی بکار گرفته شده‌اند.

کلاسترهای SANAM با استفاده از سرورهای ایسوس با توان نهایی ۵۳۲.۶ ترافلاپس توانسته‌اند در جایگاه پنجاه و دوم لیست معتبر TOP۵۰۰ قرار بگیرند. (یک ترافلاپ معادل محاسبه ۱۰ به توان ۱۲ ممیز اعشار در ثانیه است). همچنین از نظر راندمان مصرف انرژی نیز چهارمین ابررایانه جهان در لیست Green۵۰۰ هستند.

در فهرست منتشر شده در ماه ژوئن ۲۰۱۳ ابررایانه مجهز به سرورهای ESC۴۰۰۰/FDR G۲ ایسوس در رتبه ۳۶۴ فهرست TOP۵۰۰ قرار گرفته است.
دیتاکلاستر Seneca در آزمایشگاه جفرسون واقع در ویرجینیای ایالات متحده نیز توان پردازش ۱۱۷.۲ ترافلاپس بر ثانیه را دارد و به عنوان رتبه ۱۹۴ فهرست Green۵۰۰ معرفی شده است.
همچنین سرور ESC۴۰۰۰/FDR G۲ ایسوس از آخرین فناوری‌ در زمینه پردازش‌های فوق‌سریع (HPC) استفاده می‌کند و دارای قدرت پردازش موازی فوق‌العاده به همراه فناوری InfiniBand است. این فناوری که توسط دو شرکت بزرگ اینتل و IBM توسعه پیدا کرده یک تکنولوژی اتصال با توان عملیاتی بالا، زمان تاخیر کم، کیفیت خدمات و ضدخرابی است.

سرورهای ESC۴۰۰۰/FDR G۲ از فناوری InfiniBand FDR با نرخ ۱۴ برابری دیتا پشتیبانی می‌کنند و سرعت انتقال آنها به ۵۶ گیگابیت بر ثانیه می‌رسد.
معماری این سرورها یکی از بهترین گزینه‌ها برای محاسبات فوق‌سنگین و برنامه‌های مخصوص مدل‌سازی است.

ابررایانه‌های مجهز به سرورهای ایسوس SANAM در زمینه‌هایی مثل هوافضا، شبیه‌سازی واکنش‌های شیمیایی و پیش‌بینی آب و هوا پیشرو هستند.
در کلاسترهای پردازش فوق‌سریع SANAM از ۲۱۰ سرور ESC۴۰۰۰/FDR G۲ ایسوس با ۴۲۰ ماژول گرافیکی دوتراشه از نوع AMD FirePro S۱۰۰۰۰ به همراه ۴۲۰ پردازنده ۸ هسته E۵-۲۶۵۰ استفاده شده است که مجموع آنها به ۳۸ هزار و ۴۰۰ هسته پردازشی می‌رسد.

دیتا کلاسترهای Seneca در آزمایشگاه جفرسون برای تحقیقات هسته‌ای استفاده می‌شوند و دارای ۵۸ سرور ESC۴۰۰۰/FDR G۲ ایسوس با پردازنده‌های Xeon Phi ۵۱۱۰ و چهار تراشه گرافیکی K۲۰ تسلا ساخت شرکت انویدیا هستند.

مجموع هسته‌های پردازشی در این دیتاکلاستر به ۲۶۵۲ هسته پردازشی می‌رسد.
سرورهای ESC۴۰۰۰/FDR G۲ که در دو ابر رایانه قدرتمند جهانی بکار رفته‌اند در بسیاری از کاربردهای مالی، مجازی‌سازی و تحقیقات پژوهشی مورد استفاده و اطمینان هستند.

این سرورها از دو پردازنده E۵-۲۶۰۰ زئون، هشت محفظه هارد قابل تعویض، ۲ پاور ۱۶۲۰ وات با گواهی ۸۰ پلاس پلاتینیوم و ۸۰ درصد راندمان مصرف انرژی و امکان افزونگی تشکیل شده‌اند.
در این سرورها ۹ درگاه توسعه PCIe ۳.۰ با سرعت x۱۶ قابل استفاده هستند و توان محاسباتی و عملیاتی بالایی فراهم می‌کنند. 
 
 
کد مطلب: 26872
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام