۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۵۷
اديب برجسته فلسطيني در گوگل

می زیاده، نویسنده مشهور عرب به گوگل رفت

ایتنا – گوگل صد و بیست و ششمین سالگرد تولد «می زیاده» را پاس داشت.


گوگل طبق سنت دیرینه خود مبنی بر بزرگداشت نام و خاطره بزرگان علم و ادب، این بار به سراغ «می زیاده» نویسنده خوش ذوق زبان و ادبیات عرب رفته و در سالروز تولد وی، لوگوی صفحه اول خود را با عکسی از این ادیب چیره‌دست ترکیب کرده است.

به گزارش ایتنا، خانم «می زیاده» که از زنان برجسته دنیای عرب به شمار می‌رود، در ۱۱ فوریه سال ۱۸۸۶ در شهر ناصره فلسطین به دنیا آمد و در سن چهارده سالگی به مدرسه راهبه‌های زیاده که در ناحیه کسروان شمال لبنان قرار دارد، وارد شد.

این ادیب و نویسنده نابغه، به شش زبان روز دنیا از جمله فرانسوی، آلمانی، انگلیسی و ایتالیایی تسلط داشت و از وی دیوان اشعاری به زبان فرانسوی بر جای مانده است.

می زیاده با خواندن آثار جبران خلیل جبران، تحت تاثیر افکار او قرار گرفت و با مقالات خویش در جراید مصر او را ستود.

جبران نیز اسلوب کارش را پسندید و مکاتبات آنان از سال ۱۹۱۱ شروع شد و تا مدت بیست سال ادامه یافت.

محبتی که میان جبران خلیل جبران و می زیاده پدید آمد، محبتی کم نظیر و بلکه بی‌نظیر بوده که مانند آن در تاریخ ادبیات و سرگذشت عاشقان، سابقه نداشته است.

جالب اینجاست که این دو عاشق‌پیشه، هیچگاه یکدیگر را از نزدیک ملاقات نکردند و تا زمان درگذشت جبران در سال ۱۹۳۱ ارتباط آنها فقط از طریق نامه بوده است.

سرانجام می زیاده در ۱۷ اکتبر سال ۱۹۴۱، در سن ۵۵ سالگی دیده از جهان فروبست و گنجینه‌ای ارزشمند برای آیندگان از خود به جای گذاشت.
 
کد مطلب: 21124
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر