۰
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۱۵

رونمايي از 4 ماهواره ايراني

چهار ماهواره ایرانی رصد، ظفر، امیرکبیر و فجر صبح امروز دوشنبه با حضور رئیس جمهور رونمایی شدند.
رونمايي از 4 ماهواره ايراني

این چهار ماهواره با تلاش محققان کشور در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی طراحی و تولید شده‌اند که در نوبت پرتاب قرار می‌گیرند.

جزئیات ماهواره امیرکبیر

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تشریح جزئیات ماهواره محققان این دانشگاه که در سال آتی پرتاب خواهد شد گفت: این ماهواره تحت عنوان "ای . یو ۳۰۰" تولید شده است.


علیرضا رهایی در خصوص پروژه ماهواره‌ای که دانشگاه امیرکبیر بر روی آن کار کرده است گفت: فعالیت بر روی پروژه ماهواره‌ای دانشگاه امیرکبیر که تحت عنوان "ای . یو۳۰۰" مطرح است از حدود سه سال پیش با سفارش سازمان فضایی آغاز شد.

وی با بیان اینکه یک تیم گسترده‌ای در حدود ۵۰ تا ۸۰ نفر متشکل از اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته‌های برق، مکانیک، کامپیوتر، هوافضا، صنایع و نساجی بر روی پروژه ماهواره کار می‌کنند، گفت: ماموریتی که برای این پروژه تعریف شده است انجام مطالعاتی در زمینه حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: خوشبختانه با تلاشی که در این زمینه صورت گرفته مطالعات مرحله اول و دوم این پروژه به پایان رسیده و نمونه سازی اولیه انجام شده است.

وی با بیان اینکه تست‌های مختلفی بر روی این پروژه انجام شده است گفت: ساخت مدل مهندسی این پروژه حدود دو هفته پیش به اتمام رسیده است و اگر شرایط مهیا شود تا اردیبهشت سال ۱۳۹۰ این ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد.


جزئیات نمونه فضایی ماهواره نوید

نمونه فضایی ماهواره نوید علم و صنعت نیز توسط مرکز تحقیق ماهواره دانشگاه علم و صنعت طراحی و ساخته شده است. ماهواره نوید علم و صنعت دارای قدرت عکسبرداری و تفکیک مکانی ۴۰۰ متر است و مخصوص فعالیت‌های مخابراتی است.

جزئیات ماهواره‌های دیگری که امروز توسط رئیس جمهور رونمایی شده است متعاقبا منتشر می‌شود.

کد مطلب: 16879
نام شما
آدرس ايميل شما

شما درباره طرح رجیستر کردن گوشی‌ها چه نظری دارید؟
خوش‌بینم، به بهبود قیمت یا خدمات کمک می‌کند
هیچ تاثیر خاصی نخواهد داشت
بنظرم طرح مبهمی است
بازار را آشفته‌تر می‌کند