۰
يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۶
نظرخواهی ایتنا پیرامون عملکرد وزارت ارتباطات:

حمیدرضا سعدی: نبود آمارهای مشخص و عدم شفاف‌سازی عملکردها در وزارت ارتباطات

ایتنا - مدیرعامل شرکت ایمن پاسارگاد: وزارت ارتباطات به عنوان مسئول نهادینه کردن کسب و کارهای فناورانه در بستر ICT باید چالش های پیش روی این کسب و کارها را رفع کند.
حمیدرضا سعدی، مدیرعامل شرکت ایمن پاسارگاد
حمیدرضا سعدی، مدیرعامل شرکت ایمن پاسارگاد


اشاره:
سایت ایتنا به منظور بررسی عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک نظرسنجی عمومی و نظرخواهی از کارشناسان، و همچنین بررسی میدانی را در دستور کار قرار داده که نتایج آن بتدریج منتشر می‌گردد.
در این بررسی که همزمان با پایان دوره ۴ ساله آقای محمود واعظی به عنوان وزیر پیشین ICT و ابتدای دوره وزارت آقای محمد جواد آذری جهرمی به عنوان وزیر جدید صورت می‌پذیرد، ایتنا تصمیم گرفته است با همکاری ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات، نظرات جمعی از فعالین صنف و صنعت و کارشناسان حوزه ICT و روزنامه‌نگاران باسابقه این عرصه را در مورد دوره ارزیابی فعالیت وزیر پیشین و همچنین انتظارات از وزیر جدید را جویا شود.
در مرحله نخست، نظرسنجی عمومی سایت ایتنا با طرح این سوال که: «شما عملکرد محمود واعظی در وزارت ارتباطات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» در همه صفحات سایت فعال شده است که از همه کاربران دعوت می‌گردد که در آن مشارکت نمایند. نظرات کارشناسان نیز بتدریج در سایت و سپس بصورت یک پرونده ویژه در ماهنامه دنیای کامپیوتر و ارتباطات به چاپ خواهد رسید.

 
گفت‌وگوی ایتنا با حمیدرضا سعدی، مدیرعامل شرکت ایمن پاسارگاد و رئیس هیات مدیره مهران رایانه:

■ عملکرد ۴ ساله آقای واعظی به عنوان وزیر ICT را چگونه ارزیابی می‌کنید و به نظر شما نقاط مثبت و منفی عملکرد ایشان چه بود؟
چون شاخص‌های خیلی خاص مقایسه‌ای وجود ندارد نمی‌توان نظر دقیقی اعلام کرد. عملکرد آنها مانند اتاق تاریکی است که کاری در آنجا انجام می‌شود و تا چراغی روشن نشود، نمی‌توان گفت چه کاری انجام شده است. نبود آمارهای مشخص و عدم شفاف‌سازی عملکردها نقطه ضعفی است که داریم.
برای مثال ۳ وزیر مدعی راه‌اندازی زیرساخت شبکه ملی اینرنت هستند، باید نهادی مشخص کند که هر کدام از این وزرا چه درصدی از این پروژه را انجام داده‌اند.
اما به طور کلی در موضوعاتی مثل بالارفتن سرعت و ارزان شدن ترافیک به ویژه ترافیک شبکه ملی اینترنت شاهد عملکرد ویژه‌ای نبودیم و متاسفانه حتی با افتتاح شبکه ملی اطلاعات شاهد جدا شدن ترافیک داخلی و خارجی و ارزان شدن ترافیک داخل در حد یوزرها نیستیم.
نکته دیگر هم عدم توجه به IT در وزارتخانه است. حتی اسم این وزارتخانه هم متفاوت از بقیه دنیاست و در اسم هم ارتباطات پیش از فناوری اطلاعات مطرح شده است.

■ انتظار شما از وزیر بعدی (آقای جهرمی) چیست و چه توصیه‌ای به ایشان دارید؟
به اعتقاد من وزارت ICT باید در حوزه ارتباطات، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات همزمان با تکنولوژی دنیا ظرفیت سازی و بسترسازی انجام دهد و در این بستر و فضای ایجاد شده بخش خصوصی می‌تواند فعالیت کند. در حال حاضر چون این امکان و بستر مدیریتی وجود ندارد، رشد شرکت‌های ICT اتفاق نمی‌افتد. برای مثال استارت‌آپ‌ها به میزانی که چالش مدیریتی با مجموعه‌های دولتی دارند با تکنولوژی ندارند و دلیل عدم رشد آنها این چالش‌های مدیریتی است. وزارت ارتباطات به عنوان مسئول نهادینه کردن کسب و کارهای فناورانه در بستر ICT متولی است و باید چالش‌های پیش روی این کسب و کارها را رفع کند و بسترهای قانونی را رفع کند.
 
کد مطلب: 49887
نام شما
آدرس ايميل شما

شما درباره طرح رجیستر کردن گوشی‌ها چه نظری دارید؟
خوش‌بینم، به بهبود قیمت یا خدمات کمک می‌کند
هیچ تاثیر خاصی نخواهد داشت
بنظرم طرح مبهمی است
بازار را آشفته‌تر می‌کند