۰
يکشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۵

ابهامات جهش 17 میلیونی تعداد کاربران اینترنت

ایتنا - از این رو هنوز مشخص نیست افزایش ۱۲ میلیونی کاربران اینترنت از بهمن‌ماه سال ۹۳ تا مرداد ماه سال ۹۴ چگونه محقق شده است.


علی شمیرانی - بیستم بهمن ماه سال ۹۳ بود که محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان سفر خود به استان گلستان گفت: «تا سال گذشته ۳ میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کردند اما امسال این میزان به بیش از ۸ میلیون نفر رسیده است.» (به نقل از خبرگزاری‌ها)
نزدیک به ۶ ماه بعد وزیر ارتباطات در جریان دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان که سه شنبه هفته گذشته (سیزدهم مردادماه) برگزار شد، آمار کاربران اینترنت را این گونه اعلام کرد که، «۲ سال پیش ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از اینترنت استفاده می‌کردند، اکنون این آمار به ۲۰ میلیون نفر رسیده است.»

از زمان رفع محدودیت خودخواسته اراmه نسل ۳ و ۴ در کشور، به نظر می‌رسد تغییراتی در نوع و تعداد کاربران اینترنت در حال وقوع است، اما این آمار از جهاتی نیز مبهم است.

در حال حاضر دو اپراتور اصلی کشور که سهمی ۹۸ درصدی از کاربران موبایل را به خود اختصاص داده‌اند، همچنان در حال افتتاح شبکه‌های نسل پیشرفته خود، آن هم در شهرهای بزرگ کشور که بازده اقتصادی بیشتری برای آنها دارد، هستند.
بماند که اخبار افتتاح نسل‌های جدید یکی از این اپراتورها در برخی شهرها همچنان به شکلی محدود و نه در کل سطح شهرهای بزرگ و پرجمعیت است.

اما به آمار اینترنت موسوم به ADSL هم که باز گردیم، بیشتر کاربران اینترنت را نیز همان مردم کلان‌شهرها به خود اختصاص داده بودند.
توسعه اینترنت موبایلی نیز فعلا در حد همان شهرهای بزرگ است که بخش اعظم کاربران اینترنت در آنجا سکونت دارند.

یک بررسی میدانی نیز نشان می‌دهد در همین تهران برخی کاربران اینترنت ADSL ترجیح داده‌اند به سمت استفاده از اینترنت یکی از اپراتورهای موبایل حرکت کرده و از اینترنت ایشان استفاده کنند. به عبارت دیگر به نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از کاربران اینترنت موبایلی همان کاربران اینترنت ADSL هستند که یا به کل به سمت اینترنت موبایلی مهاجرت کرده‌اند یا به شکل همزمان از هر دو نوع ارایه اینترنت در کشور بهره‌مند شده‌‌اند.
از این رو هنوز مشخص نیست افزایش ۱۲ میلیونی کاربران اینترنت از بهمن‌ماه سال ۹۳ تا مرداد ماه سال ۹۴ چگونه محقق شده است.

از تمام این آمار که بگذریم، در حال حاضر پرسش‌هایی در خصوص تعریف «کاربر اینترنت» در کشور نیز وجود دارد که مبنای جهش چند برابری کاربران اینترنت را با ابهاماتی همراه می‌کند.
 
کد مطلب: 37531
نام شما
آدرس ايميل شما