۰
شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۳۸

تنها و رها همچون صنعت نرم‌افزار

ایتنا - در حال حاضر به علت نبود سیاست‌های تشویقی همچون معافیت‌های مالیاتی اکثر شرکت‌های نرم‌افزاری از امکان شفافیت لازم در ابراز درآمد‌ها و به تبع آن ترسیم حجم و جایگاه این صنعت برخوردار نیستند.


علی شمیرانی - روز پنج‌شنبه نهم خردادماه مجمع بزرگ‌ترین و تنها شرکت نرم‌افزاری کشور در بورس برگزار شد تا گروه همکاران سیستم علاوه بر ۵۰ تومان سود نقدی، ۴۰ تومان سهام جایزه از محل افزایش سرمایه، به سهامدارانش بدهد.

در پایان این مجمع نشست خبری برگزار شد که بخش عمده آن به پرسش خبرنگاران حول حجم بازار نرم‌افزار، جایگاه شرکت‌های نرم‌افزاری در کشور و نقش نهادهای صنفی در پیشبرد این صنعت گذشت.

نکته قابل تامل آنکه بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری کشور که سال گذشته بابت فعالیت‌های خود ۱۳ میلیارد تومان بیمه و مالیات پرداخته است از ارایه آماری مبنی بر حجم بازار یکی از پرسودترین صنایع جهان در کشور به علت نبود شاخص‌های قابل ارزیابی معذور بود.

گذشته از نبود معیار اندازه‌گیری حجم بازار نکته دیگری که در این نشست نمایان شد به عدم امکان شفاف‌سازی جایگاه سایر شرکت‌های ایرانی در این صنعت استراتژیک بود.
در حال حاضر به علت نبود سیاست‌های تشویقی همچون معافیت‌های مالیاتی اکثر شرکت‌های نرم‌افزاری از امکان شفافیت لازم در ابراز درآمد‌ها و به تبع آن ترسیم حجم و جایگاه این صنعت برخوردار نیستند. 

سومین نکته که شاید بیشترین حجم پرسش‌ها را به خود اختصاص داد به خدمات متقابل شرکت‌های نرم‌افزاری و نهادهای صنفی در پیشبرد صنعت نرم‌افزار مربوط بود.
نکته قابل تامل آن که بزرگترین شرکت نرم‌افزاری کشور ترجیح می‌دهد از ورود جدی به فعالیت‌ها و کانال‌های صنفی پرهیز کرده و بیشتر روی فعالیت تجاری خود متمرکز باشد.

اگرچه مدیران این شرکت نرم‌افزاری تلاش می‌کردند تا از طرح مباحثی که به تنش و ایجاد حساسیت‌های صنفی می‌انجامد خودداری کنند، اما از لابه‌لای صحبت‌های ایشان این‌گونه می‌شد برداشت کرد که مدعیان فعالیت‌های صنفی از وظیفه ذاتی خود یعنی ریل‌گذاری‌های لازم برای توسعه صنعت نرم‌افزار کشور به دور هستند.

شاید اگر نهادهای فعال در این عرصه به تدوین شاخص‌های ارزیابی صنعت نرم‌افزار، رفع موانع تولید، پیگیری سیاست‌های تشویقی و معافیت‌ها، تدوین قوانین حمایتی، شناسایی و اخذ پروژه‌های ملی و مواردی بنیادین از این دست می‌پرداختند، امروز شرکت‌های نرم‌افزاری بیشتری آماده ورود به اتاق شیشه‌ای بورس و مشارکت بیشتر صنفی بودند.
 
 
کد مطلب: 26385
نام شما
آدرس ايميل شما