۱
۰
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۵۸
مقاله تحليلي

افزایش تعرفه تلفن ثابت بر كاربران اينترنت اثر منفي خواهد داشت

ایتنا - بخش مهمی از کاربران اینترنت هنوز مجبورند از dial-up استفاده کنند، و افزایش تعرفه تلفن ثابت اثر مستقیم و قابل توجهی بر هزینه‌های اتصال به اینترنت این کاربران خواهد داشت.


ایتنا - جمال صوفیه - مدتی است شرکت مخابرات ایران پیشنهادات خود را برای افزایش تعرفه تلفن ثابت(یا به قول خودشان تعدیل تعرفه‌ها و نه افزایش) به سازمان تنظیم مقررات ارائه کرده است.

اما جدای از بازی با کلمات و الفاظی بین دو واژه تعدیل یا افزایش، واقعیت آن است که قیمت‌ها در کل افزایش نسبتاً قابل توجهی خواهند داشت و این درحالی است که روند تعرفه‌ها در اکثر سرویس‌های مخابراتی در دنیا روندی کاهشی بوده و هست و شرکت‌ها در رقابت با یکدیگر هر روز مشوق‌ها و تخفیف‌های بیشتری برای مشترکینشان در نظر می‌گیرند و بیشتر به سمت ارائه خدمات ارزش افزوده تمایل پیدا کرده‌اند و سعی می‌کنند با ارائه سرویس‌های متنوع‌تر، درآمدهای خود را افزایش دهند.

در حال حاضر نرخ تعرفه تلفن ثابت شهری به این قرار است:\"\"


اما نکته مهم دیگری که باید به ویژه در ایران به آن توجه خاص کرد آن است که با در نظر گرفتن ضریب نفوذ پایین اینترنت پر سرعت در کشورمان، بخش مهمی از کاربران اینترنت هنوز مجبورند از خدمات dial-up استفاده کنند و ارتباط اینترنت خود را از طریق شرکت‌های ISP معمولی که اغلب از خطوط هوشمند E۱ بهره می‌گیرند برقرار می‌کنند و افزایش تعرفه تلفن ثابت اثر مستقیم و قابل توجهی بر هزینه‌های اتصال به اینترنت این کاربران خواهد داشت.

بگذریم از این که مخابرات پیش از این هم تعرفه‌های خطوط E۱ را افزایش داده بود‌(و یا به تعبیر خودشان تعدیل کرده بودند) و صدای همه شرکت‌های ISP درآمد.

بنابراین افزایش تعرفه تلفن ثابت معادل و مترادف با افزایش هزینه اتصال به اینترنت برای بخش مهمی از مردم و کاربران اینترنت است.

نکته دیگری که نباید از آن غفلت کرد این است که با افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه و کم کم به اشباع نزدیک شدن بازار تلفن همراه، انگیزه مشترکین برای استفاده از تلفن ثابت کاهش یافته و این روندی است که در کل دنیا اتفاق افتاده و می‌افتد.

یکی از اهرم‌هایی که می‌تواند هنوز به عنوان مشوقی مناسب برای استفاده بیشتر از تلفن ثابت به کار گرفته شود، کم بودن تعرفه تلفن ثابت در مقایسه با تلفن همراه است که اگر این انگیزه و مشوق هم حذف یا کمرنگ شود به طور قطع در آینده مشترکان کم‌تر و کم‌تر رغبت به استفاده از تلفن ثابت خواهند داشت و تلفن همراه به دلیل همه جا و همه زمان در دسترس بودن آن و امکانات متنوع و جذاب گوشی آن، می‌رود که به کل جای تلفن ثابت را بگیرد.

بنابراین به نظر می‌رسد سیاستگذاران بخش مخابرات باید به جای افزایش تعرفه‌ها به فکر درآمد‌زایی‌های دیگر حاصل از خدمات متنوع و ارزش افزوده باشند به عنوان مثال افزایش ضریب نفوذ ADSL خود می‌تواند درآمد مخابرات را به ازی هر خط تلفن ثابت به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.
کد مطلب: 19193
نام شما
آدرس ايميل شما


امید
یعنی واقعا این مدیرانِ تصمیم گیر به مشاوره با کارشناس بخش مربوطه اعتقادی ندارن یا خودشون رو زدن به کوچه علی چپ؟
بابا بی خیال دیگه...تا کی آزمون و خطا...اه دیگه شورشو درآوردین.