۱
۰
يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۷
جنجال ربات‌های توییتر

از فعالیت ۴۸ میلیون ربات تا تفسیر یک ترند

ایتنا-بحث ربات‌ها در توییتر در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم جنجالی شد چرا که دانشگاه کالیفرنیا در آن زمان گزارش داد که ۱۹ درصد از کل توییت های انتخاباتی توسط اکانت‌های بات ارسال می‌شوند.
از فعالیت ۴۸ میلیون ربات تا تفسیر یک ترند


تائید وجود ۴۸ میلیون ربات‌ توییتری خود به تنهایی برای اینکه چندان نشود روی هوادارن توییتری حساب کرد کافی است اما دامنه جنجال ربات‌ها بارها به موضوعات مهم و هشتگ‌هایی که به ترند تبدیل می‌شود تسری پیدا کرده است.


به گزارش ایتنا از  فارس، طی ۲۴ ساعت گذشته ترند شدن یک هشتگ فارسی در توییتر در حالی جنجال‌برانگیز شده است که حامیان این هشتگ آن را یک پیروزی برای خود قلمداد کرده‌اند اما موضوع بالارفتن این ترند با استفاده از ربات و حذف آن از سوی توییتر این ادعا را به چالش می‌کشد.

اینکه بالارفتن آمار بازدید‌ها، دنبال‌کننده‌ها و ترند شدن یک هشتگ بتواند واقعا میزانی برای سنجش اقبال عمومی به یک جریان باشد موضوعی است که با تجربیات پیشین این شبکه اجتماعی و برخی آمارها درباره میزان کاربران واقعی و درصد فعالیت ربات‌ها چندان قابل اعتنا به نظر نمی‌رسد.

مورد اخیری که درباره هشتگ فارسی در ساعات گذشته رخ داد و در ۲۴ ساعت گذشته طی چند ثانیه به ترند اول تبدیل و یک ساعت درهمین جایگاه ماند و بعد از آن به ترند سوم و پس از آن در حالی که این هشتگ همچنان کاربرد دارد دیگر در بین ۱۰ ترند برتر دیده نمی‌شود نخستین موضوعی نیست که با وجود ربات‌های توییتری داغ می‌شوند؛ کمتر از ۴ ماه قبل نتایج پژوهشی مشترک از دانشگاه کالیفرنیا و ایندیانا منتشر شد که حکایت از آن داشت که ۴۸ میلیون از ۳۱۹ میلیون کاربر توییتر ربات هستند و مستقیماً توسط انسان مدیریت نمی شوند. این رقم ۱۵ درصد کل کاربران ثبت شده در این شبکه اجتماعی است.

رقمی که توییتر در قبال آن سکوت کرد اما چندان هم دور از واقع نیست چرا که دو سال قبل از آن توییتر پذیرفته بود که بین ۵ الی ۸.۵ درصد از کاربران آن بات هستند؛ چیزی حدود ۲۰ میلیون کاربر.

از آنجا که ربات‌ها ساختار پیچیده‌ای دارند و در نگاه اول تصور می‌کنید که با یک کاربر عادی سر و کار دارید. با این حساب، حتی ۱۵ درصد اعلام شده هم خوش بینانه بوده است و چندان نمی‌شود روی هوادران توییتری حساب باز کرد.

بحث ربات‌ها در توییتر در زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم چالش برانگیز شده بود چرا که دانشگاه کالیفرنیا در آن زمان گزارش داد که ۱۹ درصد از کل توییت های انتخاباتی توسط اکانت‌های بات ارسال می‌شوند.

این بررسی‌ها نشان می‌داد یک سوم همه پیام هایی که در توییتر در حمایت از دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ارسال می‌شود توسط ربات‌ها طراحی شده اند.البته هیلاری کلینتون هم از بات برای ارسال پیام در توییتر استفاده می کند، اما تعداد کل پیام های ارسالی در حمایت از وی در توییتر نسبت به ترامپ قابل اعتنا نبوده است.

در همان زمان اعلام شد که شناسایی این بات ها کار آسانی نبوده و بررسی ها ثابت کرده آنها عمدتا انبوهی از هشتگ ها را در حمایت از یک کاندیدای خاص ارسال کرده اند. استفاده از انبوه هشتگ ها معمولا نشانه ای از مدیریت حساب های توییتری توسط بات ها و نه انسان ها تلقی می شود.

ربات‌های خوکار توییتر بسیاری از فعالیت های روزانه در شبکه ی توییتر را به صورت خودکار انجام میدهد. فالو کردن هدف دار، آنفالو کردن کاربران غیر فعال، ارسال خودکار توییت‌ها، ریتوییت، لایک پست های دیگران و بسیاری کارهای دیگر فعالیت‌هایی است که یک ربات می‌تواند در توییتر انجام دهد.
کد مطلب: 49285
نام شما
آدرس ايميل شما


خطاب به خبرگزاری فارس، اگر روحانی 24 میلیون رای نداشت میتونستیم باور کنیم حامیانش نمیتونستند روحانی_تنها_نیست و حامی_روحانی_ام رو ترند کنند، اما روحانی علیرغم سالها تبلیغات منفی شما 24 میلیون رای داشت. و بسیاری از حامیان او که از صداوسیمای میلی بی بهره اند به صورت گسترده از شبکه های اجتماعی از جمله توییتر برای بیان نظرات خود استفاده میکنند و ترند کردن چیزی که روش اتفاق نظر دارند براشون مثل آب خوردنه. کاربران ایرانی هم روحانی_تنها_نیست رو بعد از چند ساعت فعالیت ترند کردند و وقتی ترند شد کم کم ارسال توییت ها فروکش کرد و طبیعتا رتبه اش پایین اومد نه اینکه حذف شد. توییتر که ترندها رو ترشی نمیندازه تا ابد اون بالا بمونند! هیچ چیز درباره ترند شدن روحانی_تنها_نیست غیر عادی نبود، شما هم طبق فرمایش رئیس جمهور محبوبتون آب رو بریزید جایی که میسوزه.
شما در صورت فیلتر شدن تلگرام چه می‌کنید؟
با فیلترشکن همچنان از تلگرام استفاده می‌کنم
از یک پیام‌رسان خارجی دیگر استفاده می‌کنم
از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنم