۰
سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۸

سقوط ۷۰ درصدی سهام شریک انگلیسی اپل

غول آی.تی خودش تراشه گرافیکی می‌سازد
ایتنا - از درآمد ۱۵۰ میلیون دلاری ایمجینیشن تکنالوجیس حدود ۷۵ میلیون دلارش مربوط به اپل می‌شود.
سقوط ۷۰ درصدی سهام شریک انگلیسی اپل


با اعلام خبر ساخت تراشه گرافیکی برای آیفون و آی.پد توسط خودِ اپل، سهام شریک انگلیسی- Imagination Technologies- بیش از ۷۰ درصد سقوط کرد.


به گزارش ایتنا از خبرآنلاین، کمپانی ایمجینیشن تکنالوجیس فقط به خاطر ساخت گرافیک برای آیفون و آی.پد مشهور بوده و بیش از ۵۰ درصد از درآمد خود را مدیون اپل است که از سوی اپل دست رد خورده و در بازار بیش از ۷۰ درصد سهامش افت یافته است.

اپل ابتدا آیفون را با سیستم ARM سامسونگ توسعه داد و سپس از گرافیک موسوم به PowerVR GPU متعلق به کمپانی انگلیسی بهره‌مند شد.

به‌تدریج اپل کمپانی‌های زیادی خرید تا در کار خود استقلال پیدا کند اما وجود تراشه گرافیکی انگلیسی روی A10 Fusion آزارش می‌داد و یکی از معدود قطعاتی بود که خود اپل دست به تولید آن نزده بود.

گروه تحقیقاتی The Linley Group معتقد است اپل در آیفون ۷ از تراشه آیفون ۶ اس یعنی PowerVR GT7600 GPU استفاده کرده که مشکلاتی مانند تولید گرما و عدم‌تغییر رضایت بخش پرفورمنس گرافیکی را در برداشته است و در درازمدت اپل نمی‌توانسته از گرافیکی استفاده کند که نتیجه رضایت بخشی از آن نمی‌گیرد.

حتی این روزها آی.بی.ام و موتورولا از تراشه‌های اینتل ایکس ۸۶ رضایت دارند و اپل به این نتیجه رسیده است که حتی پایش به دادگاه هم کشانده شود اما دیگر از تراشه گرافیکی ایمجینیشن انگلیسی استفاده نکند.

طبق برنامه اعلام‌شده اپل بین ۱۵ ماه تا ۲ سال آینده ارتباط خود را با کمپانی انگلیسی که سال گذشته به دلیل بحران مالی ۳۵۰ نفر از تکنسین‌های خود را اخراج کرده بود به‌طور کامل قطع می‌کند.
کد مطلب: 48515
نام شما
آدرس ايميل شما