۰
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴

خودروهای جدید در برابر حملات سیا آسیب پذیرتر هستند

ایتنا - سازمان سیا قادر به نفوذ به سیستم‌های رایانه‌های کنترل خودروهاست و از این طریق می‌توان جان سرنشینان خودروها را به خطر بیندازد.
خودروهای جدید در برابر حملات سیا آسیب پذیرتر هستند


کارشناسان امنیتی هشدار می‌دهند با توجه به استفاده گسترده از برنامه‌های نرم‌افزاری و اتصال اتومبیل‌های تازه به اینترنت، آنها در برابر حملات هکری سازمان سیا آسیب‌پذیرتر هستند.


به گزارش ایتنا از فارس به نقل از کامپیوترورلد، بر اساس اسنادی که هفته قبل توسط سایت افشاگر ویکی‌لیکس منتشر شد، سازمان سیا قادر به نفوذ به سیستم‌های رایانه‌های کنترل خودروهاست و از این طریق می‌توان جان سرنشینان خودروها را به خطر بیندازد.

این امر باعث نگرانی افرادی شده که به خرید خودروهای هوشمند و خودران که به طور گسترده متکی به شبکه‌ها وسیستم‌های رایانه‌ای هستند، شده است.

کیت والش از Electronic Frontier Foundation (EFF) که در زمینه دفاع از حریم شخصی شهروندان فعالیت می‌کند، معتقد است: این نگرانی جدی است که در مورد تمامی خودروهای مجهز به رایانه وجود دارد. هیچ دلیلی وجود ندارد که سازمان سیا و نهادهای اطلاعاتی دیگر علاقه‌مند به سواستفاده از این آسیب‌پذیری‌ها برای آسیب زدن به مردم نباشند.

وی می‌افزاید با افزایش اعتماد و استفاده از خودروهای شخصی این مشکل ابعاد بزرگتری پیدا می‌کند. یکی از این سیستم‌ها که قابلیت سوءاستفاده را دارد سیستم‌عامل QNX بلک‌بری است که در بسیاری از خودروهای خودران و هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ شرکت خودروسازی فورد از کنار گذاشتن مایکروسافت و استفاده از QNX در تولیدات خود خبر داد.

به نظر می‌رسد اگر خودروسازان برای ایمن‌سازی تولیدات خود در برابر حملات هکری فکری نیندیشند باید در انتظار انواع جدیدی از سوانح رانندگی باشیم که در اثر کنترل و دستکاری خارجی سیستم هدایت خودروها رخ می‌دهد.
کد مطلب: 48387
نام شما
آدرس ايميل شما