۲
۰
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴

مجوز گرفتن کانال‌های تلگرامی تبعات منفی دارد

ایتنا - مجوز دار شدن کانال‌های خبری نمی‌تواند اثر گذار باشد، جز این که موجب سلب اعتماد مردم نسبت به دولت و حاکمیت شود و مردم را از دولت دورتر کند.


حوریه دهقان‌شاد، مدرس ارتباطات درباره پیامد طرح مجوز گرفتن کانال‌های تلگرامی می‌گوید: تبعات این طرح‌ها قطعا منفی خواهد بود و مهم‌ترین پیامد آن همان فاصله انداختن بین مردم و حاکمیت است.

به گزارش ایتنا دهقان‌شاد به شفقنا رسانه با انتقاد از دولت می‌گوید: در بیشتر مواقع نگاه امنیتی به مسائل وجود دارد و به نوعی می‌خواهند همه افراد را رصد کنند، حال در این قضیه چون تاکید بر روی کانال‌های بالای ۵ هزار نفر است، همین خود احساس خطری از سوی گروه‌هایی با اعضا و تعداد بیشتری است که تأثیرگذارتر خواهند بود. به همین خاطر بر روی این تعداد تمرکز کرده‌اند.

او ادامه می‌دهد: این نگاه به نظر من دیگر پاسخگو نیست و نمی‌تواند راه به جایی ببرد. داشتن نگاه اطلاعاتی و امنیتی به مسائل، در دنیایی که در زمینه ارتباطات و اطلاعات آزادی وجود دارد، کاملا بی معناست. امروز ما شاهد هستیم هر شهروندی توانایی خبر رسانی از کانال خبری خود را دارد و افکار عمومی را به سمتی که می‌خواهد سوق می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیان می‌کند: وقتی فردی یک آسیب اجتماعی را می‌بیند و بعد با فیلم گرفتن و انتشار آن باعث بهبود آن مسئله می‌شود، نشان از توانایی هر شهروند در تأثیرگذاری بر افکار عمومی است و افکار عمومی هم به شدت به این مسائل عکس‌العمل نشان می‌دهد.

سطح سواد رسانه‌ای افراد را ارتقا بدهیم
دهقان‌شاد در ادامه با اشاره به اقدامات درست و لازم در فضای مجازی می‌گوید: من فکر می‌کنم مجوز برای کانال‌های خبری نمی‌تواند از تأثیر شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های خبری بر افکار عمومی بکاهد، مگر این که بخواهیم نگاه امنیتی نسبت به مسائل داشته باشیم و امنیت مسائل را رصد کنیم. در این میان باید به فکر آگاهی رسانی و بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای افراد باشیم. چرا که بالاخره یک سری اطلاعات غلط و اشتباه در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد؛ ما باید مخاطبان را آگاه کنیم نه این که به عنوان یک دانای کل دستور مجوز برای کانال‌های خبری را صادر کنیم.

او ادامه می‌دهد: گرفتن مجوز در خیلی از کشورها دیگر جایی ندارد. به همین دلیل این مسئله را رد می‌کنم و به صراحت می‌گویم مجوز دار شدن کانال‌های خبری نمی‌تواند اثر گذار باشد، جز این که موجب سلب اعتماد مردم نسبت به دولت و حاکمیت شود و مردم را از دولت دورتر کند.

دهقان‌شاد می‌گوید: مطمئنم خیلی‌ها پیگیر گرفتن مجوز برای کانال‌های خبری نخواهند بود و باز دوباره فعالیت‌های زیرزمینی و استفاده از فیلترشکن‌های قوی از سر گرفته می‌شود. چون ما شبیه به این مسائل و نمونه‌هایی از آن را زیاد داشته‌ایم. مثلا همین توییتر، لازمه ورود به آن استفاده از فیلتر شکن است، بعد می‌بینیم اعضای دولت و نهادهای رسمی و مسئولان ارشد همگی توئیتر دارند.

او توضیح می‌دهد: این تناقض برای مردم کاملا مشهود است چرا که اگر قرار است این شبکه‌ها فیلتر شوند چرا حاکمیت خود از این کانال‌ها و شبکه‌ها استفاده می‌کند و این که جلوی چنین شبکه‌هایی را برای عموم مردم می‌گیرند به چه معناست.

تبعات این طرح قطعا منفی خواهد بود
این مدرس ارتباطات ادامه می‌دهد: اگر این مسئله برای تلگرام و کانال‌های خبری باز تکرار شود، قطعا همان تناقض به وجود خواهد آمد. به همین خاطر به نظر من این‌ها بازی‌های شکست خورده هستند و نمی دانم برای چه دوباره تکرار می‌شوند. هر چند اگر این وزارتخانه با متخصصان و کارشناسان در این خصوص صحبت کنند و به دنبال راهکارهای بهتری باشد و از آنها مشورت بگیرد، می‌تواند راهگشا باشد.

مخاطب را دست کم نگیریم
دهقان‌شاد توضیح می‌دهد: در حال حاضر بیشتر مردم عضو کانال‌های مختلف خبری هستند و قدرت تشخیص خبر اشتباه از درست را پیدا کرده‌اند و صرف دادن مجوز نمی‌تواند دنباله‌رو این مسئله باشد و باعث اعتماد مردم به کانال‌های خبری شود. بارها اتفاق افتاده خبری اشتباه منتشر می‌شود و بعد از طی کردن یک پروسه زمانی، درست یا غلط بودن آن خبر مشخص می‌شود. بنابراین «مجوز» اصلا راه حل درستی برای جلب اعتماد عمومی نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: مهم‌ترین کار ارتقای سطح سواد رسانه‌ای مردم و آگاه کردن مخاطبان است. حال این آگاه‌سازی می‌تواند به شکل یک کار تبلیغاتی باشد یا به صورت انتشار پیام در شبکه‌های اجتماعی باشد. من خود بار ها در تلگرام شاهد پیام‌های آموزشی از این دست بوده‌ام که خبرهای درست و اشتباه چه ویژگی‌هایی دارند. پس خود حاکمیت و دولت باید به فکر چنین کارهایی در فضای مجازی باشند. ولی وقتی مخاطب را دست کم بگیریم، بحث مجوز گرفتن پیش می‌آید.
 
کد مطلب: 46870
نام شما
آدرس ايميل شما


United States
این بحث مجوز گرفتن کانالهای تلگرامی هم مثل بومی سازی شبکه های اجتماعی و احراز هویت از کاربران فقط با یک هدف انجام میگیره، اینکه مردم برای احضار و برخورد و بگیر و ببند دم دستشون قرار بگیرند تا دهانها بسته بشه. اقایون دنده عقب را زده اند و تخت و گاز میروند.
شاهین
Iran, Islamic Republic of
هر سایت کنترل شده اعم از تلگرام یا فضایی مجازی دیگر به منزله عدم استقبال اعضا و آنفالوی تمامی اعضایش میشود بنابراین مردم هرگز عضو گروهی که کنترل شده و تفحص میشود نخواهند شد . بعضی اوقات از این تصمیمات خنده دار مقامات گریه ام میگیره
شما در صورت فیلتر شدن تلگرام چه می‌کنید؟
با فیلترشکن همچنان از تلگرام استفاده می‌کنم
از یک پیام‌رسان خارجی دیگر استفاده می‌کنم
از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنم