۰
شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۳

گوشی‌های هوشمند هشداردهنده زلزله می‌شوند

ایتنا- طراح این اپلیکیشن می‌گوید اپ می‌تواند بدون ابزار لرزه‌نگاری، هشداردهنده زودهنگام وقوع لرزش و زلزله به افراد باشد.
گوشی‌های هوشمند هشداردهنده زلزله می‌شوند


گوشی‌های هوشمند، می‌توانند در آینده حس‌گرهای زلزله شوند.


به گزارش ایتنا از ایسنا، گوشی‌های هوشمند به لطف اپلیکیشن جدیدی که روز جمعه برای پیگیری لرزش طراحی شده است، می‌توانند آشکارگرهای زلزله در آینده شوند و جان صاحبانشان را نجات دهند.

این اپلیکیشن که مای‌شیک (MyShake) نام دارد و در سیستم‌عامل اندروید موجود است. خالقان مای‌شیک که توسط دانشگاه برکلی در کالفرنیا منتشر شده است، ادعا می‌کنند این اپلیکیشن می‌تواند بدون ابزار لرزه‌نگاری، هشداردهنده زودهنگام وقوع لرزش و زلزله به افراد باشد.

ریچارد آلن، رهبر گروه سازنده این اپلیکیشن و مدیر آزمایشگاه لرزه‌نگاری برکلی می‌گوید: این اپلیکیشن نمی‌تواند جایگرین شبکه‌های لرزه‌نگار سنتی باشد، اما ما فکر می‌کنیم مای‌شیک می‌تواند در مناطقی که شبکه لرزه نگار سنتی دارند هشدار زلزله را سریع‌تر و دقیق‌تر اعلام کند و در کشورهای در حال توسعه که شبکه لرزه‌نگار ندارند، موجب نجات جان افراد شود.

الگوریتم مای‌شیک که توسط برنامه‌نویسانی در سیلیکون‌ولی طراحی شده است، وابسته به همان فناوری است که گیمرهای گوشی‌های هوشمند برای اینکه جهت و گردش گوشی را حس کنند از آن استفاده می‌کنند که به آن شتاب سنج می‌گویند و برای اندازه‌گیری حرکات لرزه از آن استفاده می‌شود.

بنابر گزارش‌های به دست آمده در سال ۲۰۱۵، ۳.۴ میلیارد گوشی هوشمند در سراسر جهان وجود دارد و کسانی که این اپلیکیشن را طراحی کردند امیدوارند شبکه لرزه‌نگاری بسازند که تمامی جهان را پوشش دهد.

با این وجود، سیستم‌های هشداردهنده زلزله تنها می‌توانند چند دقیقه پیش از شروع زلزله آن را پیش‌بینی کرده و هشدار دهند، اما نمی‌توانند از وقوع آنها و منجر شدنشان به مرگ و تخریب در مقیاس بزرگ جلوگیری کنند.
کد مطلب: 41171
نام شما
آدرس ايميل شما