۰
چهارشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۸

چالش‌های فراروی توسعه فناوری اینترنت اشیا

ایتنا- اینترنت اشیا علیرغم فواید و مزایای فراوان، دارای چالش‌هائی نیز است که دست‌اندرکاران باید آن را جدی گرفته و راهکارهای اساسی برای رفع و علاج آنها اتخاذ کنند.
چالش‌های فراروی توسعه فناوری اینترنت اشیا


امنیت سایبری،حریم خصوصی،قانونگذاری، استانداردها، آدرس‌های اینترنتی، اینترنت پرسرعت، بیطرفی شبکه و ریزساخت‌های فنی از مهم‌ترین چالش‌های فراروی توسعه اینترنت اشیا هستند که برای بهره‌گیری بهتر از این فناوری باید راهکارهای لازم برای رفع آنها اتخاذ شود.


به گزارش ایتنا از ایرنا، اینترنت اشیا (Internet of Things) فناوری پیشرفته‌ای است که در آن برای هر موجود قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی اعم از اینترنت و یا اینترانت فراهم می‌شود.

مهم‌ترین مزیت همه‌گیر شدن اینترنت اشیا، قابلیت اتصال انواع اشیا و وسایل به دنیای مجازی است.
اینترنت اشیا به اختصار «آی.او.تی» (IOT)، برای نخستین‌بار در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط کوین اشتون مورد استفاده قرار گرفت و جهانی را توصیف کرد که در آن هر‌چیزی، از جمله اشیا بی‌جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آنها را سازماندهی و مدیریت کنند.

اینترنت اشیا علیرغم فواید و مزایای فراوان، دارای چالش‌هائی نیز است که دست‌اندرکاران باید آن را جدی گرفته و راهکارهای اساسی برای رفع و علاج آنها اتخاذ کنند.

اکثر کارشناسان اینترنت اشیا هم معتقدند که هرچند با ورود اینترنت اشیا شاهد پیشرفت‌ها و تحولات چشم‌گیر در زمینه‌های مختلف خواهیم بود اما این فناوری با چالش‌هائی هم روبرو است که این موارد سبب می‌شود تا آینده روشنی در خصوص نحوه پیشرفت این فناوری، پیش روی مردم نباشد.

همچنین بهره‌گیری از این فناوری پیشرفته در کشور باید با پیوست فرهنگی و امنیتی همراه باشد تا این فناوری نو، مشکلی برای مردم ایجاد نکند.

امنیت و حریم خصوصی دو مشکل عمده اینترنت اشیا
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در این خصوص گفت: امنیت و حریم خصوصی از عمده‌ترین مشکلات اینترنت اشیا هستند که مسئولان باید اقدامات لازم را برای رفع آنها بکار گیرند.

علی اکبر جلالی افزود: باافزایش تعداد اشیا مرتبط با IOT نگرانی در مورد حریم‌خصوصی افراد نیز افزایش یافته است که برنامه‌ریزی مناسب برای رفع اینگونه نگرانی‌ها باید انجام گیرد.

وی با اشاره به اینکه حملات سایبری نیز حریم خصوصی افراد را تهدید می‌کند اظهار کرد: امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به هویت یک فرد و یا سایر اطلاعات حساس افراد در این فناوری، وجود دارد.

جلالی یکی از مشکلات پیش روی توسعه اینترنت اشیا را محدودیت آدرس‌های اینترنتی در نسخه ۴ پروتکل اینترنتی اعلام کرد و گفت: این سیستم حداکثر تا حدود ۴ میلیارد آدرس را پشتیبانی می‌کند که باتوجه به پیش‌بینی اتصال حدود ۵۰ میلیارد شی تا ۲۰۲۰ میلادی باید از امکانات پیشرفته‌تری استفاده کرد.

بهره‌مندی از اینترنت پرسرعت برای استفاده از این فناوری
معاون پژوهشی دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت ایران، بهره‌مندی از اینترنت پرسرعت برای استفاده از این فناوری را لازم دانست و گفت: اگر چه اینترنت پرسرعت در اغلب شهرها در دسترس مردم است اما برخی از مناطق از جمله روستائی هنوز از این امکان بی‌بهره هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از کارشناسان معتقداند که یک مجموعه از استانداردهای مشترک برای توسعه IOT ضروری است که در حال حاضر چنین مجموعه‌ای وجود ندارد.

جلالی یکی دیگر از چالش‌های پیش روی این فناوری عدم قانون‌گذاری در این زمینه اعلام کرد و گفت: هنوز قوانین مشخص برای این فناوری تدوین نشده است و ارگان مشخصی مسئول این پدیده نیست.

اینترنت اشیا باید با پیوست‌های فرهنگی و امنیتی همراه باشد

یکی از کارشناسان فناوری و اطلاعات در این زمینه گفت: بهره‌گیری از اینترنت اشیا در کشور باید با پیوست‌های فرهنگی، امنیتی و ملاحظات فنی و زیرساختی صورت گیرد تا مردم دچار مشکلات نشوند.

روح الله مومن نسب با اشاره به اینکه اینترنت اشیا نیاز به فعالیت و کار پژوهشی و تحقیقاتی فراوانی دارد افزود: در هنگام راه‌اندازی این فناوری باید موضوعاتی مانند خرده فرهنگ‌ها و جلوگیری از جاسوسی، دقت کافی صورت گیرد.

وی اظهار کرد: در صورتی مهیا نبودن شرایط و زیرساخت‌های لازم، نظم زندگی شهروندان بهم خورده و این موضوع می‌تواند سبک زندگی آنان را به نحوی تغییر دهد که قابل جبران نباشد.

وی برلزوم افزایش سواد فضای مجازی تاکید کرد و گفت: باتوجه به اینکه اغلب اشیا به اینترنت متصل خواهند شد، مردم باید از سواد اینترنتی مناسب برخوردار باشند.

اینترنت اشیا باید در بستر شبکه ملی اطلاعات ارائه شود

مومن نسب تاکید کرد: این فناوری پیشرفته در کشور باید در بستر شبکه ملی اطلاعات ارائه شود تا ضمن حفظ امنیت، مردم با آرامش خاطر بتوانند از آن بهره‌های لازم را ببرند.

وی با اشاره به اینکه استفاده از این فناوری با اینترنت جهانی ما را دچار مشکلاتی خواهد کرد گفت: باید از آی.پی‌های داخلی برای اتصال اشیا به اینترنت استفاده شود.

وی به وجود هکرها در این فضا اشاره کرد و گفت: در چنین فضای باید مراقب هکرها باشیم. با اتصال هرکدام از اشیا به اینترنت، احتمال هک کردن آنها وجود دارد و هکرها از این طریق می‌توانند از آن شی سؤاستفاده کنند.

کارشناسان فناوری و اطلاعات تاکید کرد: همانطوری که بدافزارهای فراوانی در سال گذشته برای برنامه‌های اندرویدی نوشته شده امکان تهیه بدافزار در اینترنت اشیا هم وجود دارد که باید برنامه‌ریزی لازم برای رفع این مشکل به عمل آید.
کد مطلب: 41104
نام شما
آدرس ايميل شما