۰
يکشنبه ۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸
با استفاده از حسگرهای نامرئی

نمایشگرهای لمسی هم هوشمند می‌شوند

ایتنا - با کمک این فناوری، این نخستین باری است که امکان ذخیره اطلاعات و استفاده از حسگرهای هوشمند در سیستم محافظ و ضدخش Gorilla Glass استفاده می‌شود.
نمایشگرهای لمسی هم هوشمند می‌شوند


محققان کانادایی موفق به ارائه روش جدیدی شده‌اند که بر اساس آن می‌توان حسگرهای شفاف را به سیستم محافظ نمایشگرهای لمسی Gorilla Glass اضافه کرد تا نمایشگرها در نسل جدید گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی هوشمندتر شوند.


به گزارش ایتنا از رایورز، سه محقق کانادایی با نام‌های "جیرومی لاپوینته"، "ماتئو گانی" و "مینگ-جون لی" در پایان بررسی‌های خود گزارشی در این زمینه به انتشار رساندند و تمام مراحل کاری خود را در آن توضیح دادند.

در این گزارش گفته شد: «آزمایش‌های ما نشان داده است که Gorilla Glass یک سطح شیشه‌ای بسیار مناسب محسوب می‌شود تا بتوان نسل جدید حسگرهای هوشمند را به آن اضافه کرد و قابلیت‌ها و کاربردهای جدید را در اختیار کاربران گذاشت.»

یکی از نخستین کاربردهای این فناوری جدید می‌تواند مربوط به سیستم امنیتی دستگاه الکترونیکی همراه شود که طی آن تمام اطلاعات مربوط به این بخش در نمایشگر ذخیره می‌شوند و از یک زبان ویژه برای نوشتن اطلاعات در آن استفاده می‌شود.

به طول کلی باید توجه داشت این نخستین باری است که امکان ذخیره اطلاعات و استفاده از حسگرهای هوشمند در سیستم محافظ و ضدخش Gorilla Glass استفاده می‌شود و از این رو می‌تواند اتفاق یاد شده را آغازگر تحول بزرگ در دنیای نمایشگرهای لمسی دانست.

محققان دانشگاه Corning کانادا در این روش به جای استفاده از الکترودهای انتقال دهنده الکتریسیته از دو سیستم شفاف استفاده کردند که یکی از آنها مربوط به حسگر معمولی تشخیص دمای هوا می‌شود و سیستم دیگر هم روش جدید برای شناسایی گوشی هوشمند است.

 

این حسگر جدید بر اساس امواج نوری کار می‌کند و طی آن فوتون‌ها از کانال‌های شیشه‌ای عبور می‌کنند و همین اتفاق موجب می‌شود تا سیم‌های مخصوص انتقال جریان برق حذف شوند.

پروفسور "رامان کاشیاپ" از اساتید رشته مهندسی برق در دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال اعلام کرد که می‌توان این فناوری جدید را ظرف یک سال آینده به تولید انبوه رساند و فناوری‌های ارایه کرد که به صورت شفاف در نمایشگر لمسی گوشی‌های هوشمند به کار گرفته می‌شوند.

لازم به ذکر است که هر یک از این حسگرها به کمک فناوری لیزر داخل نمایشگر جاسازی می‌شوند و مبتنی بر سیستم محافظ Gorilla Glass روی سطح نمایشگر قرار می‌گیرند.
 
کد مطلب: 31014
نام شما
آدرس ايميل شما