۱
۰
پنجشنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۳

شرکت‌های نرم‌افزاری نگران از دست دادن نیروهای زبده خود

ایتنا –با وجود بیکاری فزاینده و بحران‌های مالی در سطح بین‌الملل، شرکت‌های نرم‌افزاری می‌کوشند با دست و دلبازی کردن، نیروهای زبده خود را به ماندن در سازمان و ادامه کار تشویق نمایند.
شرکت‌های نرم‌افزاری نگران از دست دادن نیروهای زبده خود
در حالی که امروزه پدیده بیکاری به یکی از مشکلات اصلی کشورهای مختلف جهان تبدیل شده است، شرکت‌های فعال در زمینه فناوری اطلاعات در این زمینه نگرانی‌های خاصی خود را دارند.

به گزارش ایتنا به نقل از شماران سیستم، یکی از این موارد فرسایش نیروی کار است.

به کاهش طبیعی نیروی کار که عمدتاً در نتیجه کناره‌گیری کارکنان از کار، بازنشستگی یا فوت رخ می‌دهد، اصطلاحاً فرسایش نیروی کار یا فرسایش نیروی انسانی اطلاق می‌شود.

بسیاری از شرکت‌های نرم‌افزاری می کوشند با ارائه سرویس‌ها، حقوق و مزایای بیشتر به کارکنان کلیدی خود، آنها را به ادامه کار در سازمان تشویق نمایند.

در حال حاضر شناسایی دانشجویان خوش‌فکر و به کارگیری آنها در شرکت‌های IT روند رو به رشدی را شاهد است.

از سوی دیگر خود دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز مایل هستند کار در شرکت‌های ITرا تجربه کنند ولی با این حال، مدیران شرکت‌ها نگرانی مهمی از این بابت دارند: چنین افرادی تا چه حد به ماندن در سازمان وفادار می‌مانند؟

اگرچه مدیران شرکت‌ها به طور متوسط با اختصاص دادن بیست الی بیست و پنج درصد افزایش حقوق و مزایا نسبت به کارکنان عادی، می‌کوشند از فرار مغزهای فعال در شرکت‌های خود جلوگیری کنند، با این حال پدیده فرسایش نیروی کار موضوعی است که نگرانی شدید آنها را به دنبال داشته است.

سازمان‌های IT برای مقابله با این پدیده، راهکارهای مختلفی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

به عنوان مثال شرکت نرم‌افزاری Infosysبرای استقبال از آن دسته از کارمندان سابق خود که قصد دارند دوباره به کار قبلی خویش بازگردند، از یک طرح ابتکاری به نام «کانال سبز» استفاده می‌کند.

هدف از این طرح آن است که با ارائه حداکثر مزایا به کارمندان، آنها ماندن بر سر کارهای خود را ترجیح داده و هر وقت هم که شرکت را رها کنند، برای بازگشت دوباره به کار تردیدی به خود راه ندهند.

شرکت Wipro نیز که یکی از شرکت‌های بزرگ در حوزه فناوری اطلاعات به شمار می‌رود، برای مقابله با نابسامانی‌های موجود در حوزه منابع انسانی، در چرخه استخدام خود تغییراتی به وجود آورده تا فقط کارمندانی جذب شوند که قصد دارند در این شرکت بمانند و کار خود را ادامه دهند.

بنا به گفته وی ویسواناتان، یکی از مدیران ارشد بخش منابع انسانی Wipro، انجام مصاحبه‌های فنی با متقاضیان کار، بخشی از این طرح است.

به گزارش ایتنا، غول‌های IT برای جذب کارکنان متفکر و خلاقاز یک سو و راضی نگه داشتن آنها از سوی دیگر، با یکدیگر رقابت سنگینی دارند.

پرداخت حقوق‌های کلان و پاداش‌های نجومی به کارکنان زبده، بخشی از راهکارهای موجود در این عرصه پرکشمکش به شمار می‌رود.
کد مطلب: 19740
نام شما
آدرس ايميل شما


مرتضی
تو ایران بر عکسه!