کد مطلب: 9911
Share/Save/Bookmark

انتقادات تند از اظهارات عجيب وزير ارتباطات در باره سرعت اينترنت در ايران

 
سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۸۷ ساعت ۱۸:۴۱
 
محمد سليماني وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در تازه‌ترين سخنان خود، سرعت اينترنت در ايران را كافي دانسته و هيچ مشكلي را در اين زمينه وارد ندانسته بود.
وي مدعي شده بود كه براي سرعت‌هاي بالاتر از 56كيلوبيت، حتي مشتري و خريدار هم وجود ندارد.

سليماني افزوده بود: «پهناي باند 128 كيلو بايت اكنون براي بسياري از سازمان‌ها بدون مشتري است و اين ميزان را شركت‌ها حتي نمي‌توانند به مشتريان عرضه كنند. سليماني افزود: پهناي باند 56 كيلوبايت براي مصارف و كاربران اينترنتي خانگي و دانشگاه‌ها حتي براي دانلود كتاب‌هاي 500 صفحه‌اي مناسب است.»

وي با اين سخنان خود، اين سرعت پايين را حتي براي «دانشگاه‌ها» نيز كافي دانسته بود.
اين در حالي است كه در حال حاضر ارائه سرعت چندصدمگابيت و حتي گيگابيت براي دانشگاه‌ها و حتي عموم كاربران در كشورهاي پيشرفته مطرح است.

وزير ارتباطات در انتها افزوده بود: «با در نظر گرفتن 17 ميليون خانوار با لحاظ كردن ضريب نفوذ 30 درصدي اگر بتوانيم 12 كيلوبايت را به اين 30 درصد يعني 5 ميليون نفر برسانيم انقلاب عظيمي در عرضه اينترنت پرسرعت كرده‌ايم»

بلافاصله پس از انتشار اين خبر خبرگزاري فارس، انتقادات تند از سوي كارشناسان و صاحبنظران مبني بر عجيب و غيرقابل بودن سخنان و استدلالات وزير آغاز شد.

روزنامه دولتي همشهري كه پرتيراژترين روزنامه ايران نيز به شمار مي‌رود، از كنار اين سخنان عبور نكرد و با اختصاص ستون خبري به اين موضوع، تيتر «انتقاد مجلس و كارشناسان از اظهارات تعجب‌برانگيز وزير» را در صفحه اول خود براي آن برگزيد.

اين گزارش حاوي نظرات انتقادي چند تن از نمايندگان و صاحبنظران در خصوص اين سخنان بود.