۰
سه شنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۵۰

بروكس، اولين معمار كامپيوتر

ایتنا - او مهندس نرم‌افزار و یک دانشمند علوم کامپیوتر است كه بیش از هرچیز به‌واسطه مدیریت توسعه IBM System ۳۶۰ و بسته پشتیبانی آن یعنی OS/۳۶۰ شناخته می‌شود.
ماهنامه شبکه - اطلاق عنوان کلاسيک به بعضي كتاب‌هاي کامپيوتري شايد براي خيلي‌ها کمي سنگين باشد.
در نظر بگيريد که حتي قديمي‌ترين کتاب‌هاي مشهور در اين زمينه به زحمت نيم قرن عمر دارند.
با اين حال، براي حوزه‌اي که در هر دهه به‌طور کامل زير و رو مي‌شود، پنجاه سال عمر خيلي زيادي است.
با در نظر گرفتن وضعيت معمول کتاب‌هاي کامپيوتري، کتابي که بيش از ده سال مورد استفاده قرار گيرد، اثري بسيار خاص و قابل تقدير است. از طرف ديگر دانشجويان کامپيوتر در سراسر دنيا از کتاب‌هاي محدودي به عنوان مرجع استفاده مي‌كنند.
کتاب‌هايي که در مواردي بيش از هزار دانشگاه در دنيا آن‌ها را تدريس مي‌كنند. اين کتاب‌ها در واقع بخش ديگري از کلاسيک‌هاي دنياي كامپيوتر هستند.

ماهنامه شبکه تصميم دارد تا از اين شماره به معرفي کتاب‌هاي تأثيرگذار حوزه کامپيوتر بپردازد.
کتاب‌هايي که هر کدامشان براي فعالان اين حوزه با کوله باري از خاطره‌ها همراه هستند.
کتاب‌هايي که براي سال‌ها در تربيت مغزهاي کامپيوتري جوان نقشي ايفا کرده‌اند.

درعين حال، کم لطفي است اگر در کنار معرفي اين کتاب‌ها به ذکر زندگي‌نامه مختصر و كارنامه نويسندگانشان نيز نپردازيم.

نويسندگاني که با مطالعه درباره آن‌ها در مي‌يابيد که انسان‌هايي بسيار خاص بوده و داستان‌هايي جذاب را با خود يدک مي‌کشند.

مانند هر بدعت ديگري، اين بخش نيز مي‌تواند داراي نقص و کاستي باشد و مانند هميشه ما تمام تلاشمان را به کار مي‌بنديم و اميدواريم كه بازخوردهاي شما نيز ما را در اين راه ياري كند.

فردریک فیلیپس بروکس، متولد نوزدهم آوریل ۱۹۳۱ است. او مهندس نرم‌افزار و یک دانشمند علوم کامپیوتر است كه بیش از هرچیز به‌واسطه مدیریت توسعه IBM System ۳۶۰ و بسته پشتیبانی آن یعنی OS/۳۶۰ شناخته می‌شود.

یکی دیگر از عوامل شهرت وی کتاب مشهور «نفرماه افسانه‌ای» (Mythical man-month) است که در آن با دیدی روشن و لحنی بسیار بی‌پرده و صریح به بررسی تجربه‌اش در آی‌بی‌ام و بیان اشتباهاتش می‌پردازد.

او در دورهام کارولینای شمالی متولد شد. تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه دوک (Duke) و در رشته فیزیک آغاز كرد در سال ۱۹۵۳ پس از فارغ‌التحصيلي از دانشگاه دوك، به هاروارد رفت و در سال ۱۹۵۶ موفق به دریافت مدرک دکترای ریاضیات کاربردی (علوم کامپیوتر) از این دانشگاه شد.

وی یکی از شاگردان هوارد آیکن (طراح مین‌فریم هاوارد مارک ۱) بود. وی در همان سال ۱۹۵۶ به استخدام آی‌بی‌ام درآمد و در آن‌جا به کار روی معماری کامپیوتر IBM ۷۰۳۰ Stretch (کامپیوتری ده میلیون دلاری که نه دستگاه از آن به فروش رسید) و همین‌طور IBM ۷۹۵۰ Harvest مشغول شد.

در ادامه فعالیت خود به سمت مدیر توسعه خانواده سیستم‌های IBM System ۳۶۰ و بسته نرم‌افزاری OS/۳۶۰ منصوب شد و در همین زمان بود که اصطلاح معماری کامپیوتر یا Computer Architecture توسط وی به‌کار برده و رایج شد.

استفاده از بایت‌های هشت بیتی و حروف کوچک انگلیسی، طراحی نوعی وقفه یا Interrupt که در واقع پدر وقفه‌های کنونی سیستم‌ها است و معرفی نوع داده(Data Type) رشته حروفی از دستاوردهای مهم وی در مدت همکاری با آی‌بی‌ام بود که این همکاری تا سال ۱۹۶۵ ادامه یافت.

پس از پایان این دوره بود که وی با بررسی و تحلیل تجربه‌هاي خود در هدایت پروژه System ۳۶۰ آی‌بی‌ام، در سال ۱۹۷۵ به انتشار کتاب نفرماه افسانه‌ای دست زد و در آن قانون مشهور بروکس (صفحه روبه‌رو) را معرفی کرد.

همچنین او در سال ۱۹۶۴ دپارتمان علوم کامپیوتر را در دانشگاه کارولینای شمالی (در چپل هیل) تأسیس كرد و به مدت بیست سال نیز عهده‌دار ریاست آن بود.

او در مدت فعالیت حرفه‌ای خویش کتب و مقاله‌هاي متعددی را به رشته تحریر درآورده است که مهم‌ترین آن‌ها نفرماه افسانه‌ای و«‌گلوله نقره‌ای وجود ندارد: جوهر و تصادفات مهندسی نرم‌افزار»(No silver bullets: Essence and Accidents of software Engineering) است. آخرین کتاب وی که در سال ۲۰۱۰ منتشر شده «طراحی کردن طراحی: مقاله‌هايي از یک دانشمند علوم کامپیوتر» (Design of Design: Essays from a computer scientist ) نام دارد.


او به‌واسطه فعالیت گسترده و خدمات ارزنده‌اش تاکنون موفق به دریافت جوایز فراوانی از نهادها و سازمان‌های مختلف شده است.

تعدادی از مهم‌ترین جوایز وی به ترتیب زمانی عبارتند از: مدال ملی فناوري و نوآوری (۱۹۸۵)، جایزه توماس جفرسون از دانشگاه کارولینای شمالی (۱۹۸۶)، مدال جان‌فون نویمان از IEEE (۱۹۹۳)، جایزه تورینگ از انجمن ماشین‌های محاسباتی (۱۹۹۹)، عضویت افتخاری در آکادمی ملی علوم امریکا (۲۰۰۱) و جایزه یک عمر فعالیت در زمینه واقعیت مجازی از IEEE (۲۰۱۰).

وی هم‌اکنون نیز در دپارتمان علوم کامپیوتر دانشگاه کارولینای شمالی به فعالیت‌های پژوهشی مشغول است. زمینه‌های اصلی فعالیت وی محیط‌های مجازی و بصری‌سازی برای کاربردهای علمی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا تماس با او می‌توانید به صفحه خانگی او در اینترنت به آدرس www.cs.unc.edu/~brooks مراجعه کنید.
کد مطلب: 17769
نام شما
آدرس ايميل شما